Na kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas už možno niektorí aj zabudli. Pred pár týždňami spôsobila doslova ošiaľ. Vidieť ju môžete aj teraz, musíte však disponovať dobrým vybavením.
Kométa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas rozžiarila nočnú oblohu približne v polovici októbra. Medzi amatérskymi aj profesionálnymi astrofotografmi spôsobila ošiaľ.
Každý ju chcel mať zväčšenú svojim objektívom. Niet sa čomu diviť, kométa sa stala jedným z najvýraznejších astronomických úkazov roku 2024.
Tento nebeský objekt, pochádzajúci z ďalekého Oortovho oblaku, upútal pozornosť astronómov aj širokej verejnosti svojou výnimočnou jasnosťou a dlhým chvostom. Našim čitateľom známy astrofotograf, pán Ján Gajdoš, dokazuje, že s dobrým vybavením môžete stále vidieť Tsuchinshan-Atlas, resp. jej prachový chvost.
Kométa bola prvýkrát spozorovaná 9. januára 2023 na čínskom observatóriu Cʼ-ťin-šan (Purple Mountain Observatory) neďaleko mesta Nanking. Nezávisle od toho ju 22. februára 2023 zachytil aj systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) v Južnej Afrike. Vďaka týmto dvom nezávislým pozorovaniam dostala kométa svoje dvojité meno Tsuchinshan-ATLAS.
C/2023 A3 je klasifikovaná ako dlhoperiodická kométa s retrográdnou obežnou dráhou. Jej obežná doba okolo Slnka sa odhaduje na približne 80 660 rokov. Perihélium (najbližší bod k Slnku) dosiahla 27. septembra 2024 vo vzdialenosti 0,39 astronomických jednotiek od Slnka. K Zemi sa najviac priblížila 12. októbra 2024, keď bola vzdialená 0,47 astronomických jednotiek.
Kométa C/2023 A3 sa stala najjasnejšou kométou pozorovateľnou zo severnej pologule za posledných 27 rokov. V čase svojho objavu mala magnitúdu približne 19, no počas svojho priblíženia k Slnku v októbri 2024 dosiahla neuveriteľnú jasnosť. Dňa 2. októbra 2024 dosiahla magnitúdu 0,4, čím prekonala známu kométu NEOWISE z roku 2020. O týždeň neskôr, 9. októbra 2024, dosiahla svoj vrchol s magnitúdou -4,9 podľa pozorovaní zaznamenaných v databáze COBS.
Od 11. do 20. októbra 2024 bola kométa Tsuchinshan-ATLAS viditeľná voľným okom zo severnej pologule. Pozorovatelia mohli obdivovať jej jasný kómus a dlhý chvost, ktorý dosiahol dĺžku až 21°, čo je približne 42-násobok priemeru Mesiaca v splne.
Kométa okrem toho poskytla astronómom vzácnu príležitosť študovať objekt pochádzajúci z Oortovho oblaku. Jej blízky prelet okolo Slnka umožnil detailné pozorovanie procesov sublimácie a tvorby kometárneho chvosta. Tieto údaje sú neoceniteľné pre lepšie pochopenie zloženia a evolúcie komét.