Najväčší a najstarší ľadovec sveta sa vybral na dobrodružnú cestu po Južnom oceáne.
Gigantický ľadovec, známy ako A23a, váži takmer jeden bilión ton a meria 3 900 štvorcových kilometrov, čo je napríklad dvakrát toľko ako Londýn.
Zhora nadol je hrubý asi 400 metrov, čo je približne výška vyhliadkovej plošiny Empire State Building.
Kus ľadu veľkosti mesta sa odlomil z ľadového šelfu Filchner-Ronne v Antarktíde v roku 1986.
Potom, ako sa kus ľadovca v roku 1986 odlomil, sa na viac ako 30 rokov usadil na morskom dne vo Weddellovom mori a v roku 2020 sa opäť začal pomaly pohybovať.
Začiatkom roku 2024 vstúpil do „fázy točenia“ a začal sa každý deň bezcieľne otáčať o 15°.
Podľa najnovších informácií British Antarctic Survey je A23a opäť na cestách cez Južný oceán okolo Antarktídy.
Očakáva sa, že kolosálny ľadovec bude pokračovať vo svojej ceste po Antarktíde a skončí blízko subantarktického ostrova Južná Georgia.
V tamojších teplých vodách sa ľadovec rozpadne na menšie ľadovce, ktoré sa nakoniec roztopia.
„Je vzrušujúce vidieť A23a opäť v pohybe po rokoch uviaznutia,“ uviedol vo vyhlásení Dr Andrew Meijers, oceánograf z British Antarctic Survey, ktorý je spoluriaditeľom projektu OCEAN:ICE.
„Zaujíma nás, či sa bude uberať rovnakou cestou ako ostatné veľké ľadovce, ktoré sa odlomili pri Antarktíde. A čo je ešte dôležitejšie, aký dopad to bude mať na miestny ekosystém,“ dodal.
Vedci už pozorne skúmajú, ako A23a ovplyvňuje prostredie, ktorým sa pohybuje.
Koncom minulého roka loď RRS Sir David Attenborough zdokumentovala ľadovec a zozbierala vzorky z blízkeho stretnutia, aby pochopila jeho budúcu trajektóriu a potenciálny vplyv.
„Vieme, že tieto obrovské ľadovce môžu poskytnúť živiny vodám, ktorými prechádzajú, a vytvoriť tak prosperujúce ekosystémy v inak menej produktívnych oblastiach,“ komentuje biogeochemička Laura Taylor.
„Nevieme však, aký rozdiel môžu mať konkrétne ľadovce, ich rozsah a pôvod v tomto procese,“ dodáva.
Vedci odobrali vzorky povrchových vôd oceánu pred a počas cesty ľadovca. Mali by pomôcť určiť, aký život by sa mohol vytvoriť okolo A23a a ako ľadovec ovplyvňuje uhlík v oceáne a jeho rovnováhu s atmosférou.