Jeden z odborníkov sa pre média vyjadril, prečo došlo k takýmto silným zemetraseniam v Turecku. Podľa neho môžu dotrasy v oblasti trvať ešte týždne či dokonca mesiace.
Meteorológ CNN a odborník pre nepriaznivé počasie a katastrofy Chad Myers v reakcii na správy o rannom zemetrasení v Turecku vysvetlil, prečo boli otrasy také silné a zničujúce.
Odborník na začiatok uviedol veci na pravú mieru so slovami, že vždy hovoríme o epicentre, ale v tomto konkrétnom prípade v Turecku by sme mali povedať, že išlo o epi-líniu.
Tri masívne tektonické platne – Arabská, Africká a Eurázijská – sa stretávajú presne pod juhovýchodnými tureckými provinciami. Turecko je preto jednou z krajín s najväčšou pravdepodobnosťou zemetrasenia na svete.
Zasiahnutá krajina leží na Anatolskej platni, ktorá hraničí s tromi hlavnými zlomami. Táto platňa sa posúva na severovýchod proti Eurázii. „Pozdĺž tejto zlomovej línie asi 160 kilometrov z jednej strany na druhú sa zem zošmykla,“ povedal Myers.
Africká doska sa podsúva pod Európsku, pričom Africká s Arabskou sa kĺžu vedľa seba a na tomto mieste vzniká transformný zlom. V tejto zóne sú zemetrasenia a cunami často spôsobené subdukciou, čiže geologickým procesom, pri ktorom jedna tektonická platňa kĺže pod druhou.
Seizmológovia hovoria o tejto udalosti ako o tzv. úderovom pošmyknutí – na miestach, kde sa dosky dotýkajú, zrazu dosky skĺznu nabok, spresnil Myers. Presne to sa stalo dnes nadránom na juhovýchode Turecka.
Následné dotrasy boli silné a nie je vylúčené, že sa môže opäť objaviť ďalšie silné zemetrasenie s vysokou hodnotou magnitúdy. Odborník ďalej uvádza, že dotrasy môžu v oblasti trvať týždne až mesiace, kým sa jednotlivé tlaky v oblasti vyrovnajú.
Na záver dodávame, že počet obetí v Turecku a Sýrii opäť stúpol. Úrady doteraz hlásia spolu 1 824 obetí. Celkový počet obetí v Sýrii je 810. Podľa tureckej agentúry pre riadenie katastrof a núdzových situácií (AFAD) zomrelo po zemetrasení v Turecku najmenej 1 014 ľudí.