Našu oblohu v týchto dňoch skrášľuje nová kométa C/2024 G3 ATLAS. Práve na Slovensku vznikol nádherný záber tohto vesmírneho úkazu, ktorý bol dnes ocenený titulom Snímka dňa NASA.
Kométa C/2024 G3 (ATLAS) je v týchto dňoch mimoriadne jasná, ale zároveň aj veľmi blízko Slnka.
Keby nebolo blízkosti Slnka, mohla by byť jedným z najpozoruhodnejších vesmírnych objektov posledných rokov a odrážala by približne toľko slnečného svetla na Zem, ako kométa Tsuchinshan-ATLAS v októbri.
V týchto dňoch by dokonca mohla konkurovať aj planéte Venuša. Ani táto skutočnosť však nebránila českému astrofotografovi v tom, aby zhotovil najlepšiu fotku dňa NASA, na ktorej sa za úsvitu na slovenskej oblohe vyníma jasná kométa.
Keďže je kométa v týchto dňoch v tesnej blízkosti Slnka je možné ju uvidieť iba vo svetle ranného úsvitu alebo podvečerného súmraku.
Dnes je kométa ATLAS v perihéliu - čiže je vôbec najbližšie k Slnku.
Hoci budúcu jasnosť komét je ťažké predpovedať, existuje nádej, že kométa ATLAS prežije svoj blízky prechod blízko Slnka a zostane dostatočne jasná na to, aby ju bolo možné vidieť voľným okom počas niekoľkých nasledujúcich dní.
Ak kométa prežije v pondelok 13. januára svoj prelet príslním, kedy bude najjasnejšia a tiež uhlovo najbližšie k Slnku, ešte sa ponúkne na večernej oblohe za súmraku.
V ďalších dňoch, cca do 17. januára, bude možné kométu vyhľadať 20 minút po západe Slnka extrémne nízko nad juhozápadným obzorom.
Skúsení fotografi možno zaznamenajú chvost kométy v čase, keď už hlava bude pod obzorom. Po 17. januári kométa definitívne zmizne na južnej nebeskej pologuli.
Pondelňajšia (13.1.) snímka dňa NASA pochádza zo Slovenska, informuje portál tvnoviny.sk.
Jej autorom je známy český astrofotograf Petr Horálek, ktorého snímky NASA ocenila aj v minulosti.
Na zdanlivo tuctovej scéne slovenského úsvitu sa skrýva niečo veľmi nezvyčajné: Kométa C/2024 G3 ATLAS, ktorá je taká jasná, že sa dá zaznamenať aj minúty pred východom Slnka.
„Snímku som odfotil včera (12. januára 2025) pri obci Gemer neďaleko Tornale na juhu Slovenska, kde som s nervami naháňal miesto s jasnejším nebom. Prešiel som kvôli tomu cez 300 km. Kométa je kvôli jasu svitania veľmi ťažko pozorovateľná očami, ale aparáty,pokiaľ sú zamierené správnym smerom, ju zachytia,“ priblížil autor fotografie Horálek.