Vedcom sa podarilo objaviť kyslík v najvzdialenejšej známej galaxii JADES-GS-z14-0. Čo tento objav znamená pre ďalší výskum galaxií?
Dva rôzne tímy astronómov objavili kyslík v najvzdialenejšej známej galaxii JADES-GS-z14-0.
Objav, opísaný v dvoch samostatných štúdiách, bol možný vďaka Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA), v ktorom je partnerom Európske južné observatórium (ESO).
Táto rekordná detekcia núti astronómov prehodnotiť, ako rýchlo sa galaxie formovali v ranom vesmíre.
Galaxia JADES-GS-z14-0, ktorá bol objavená minulý rok, je najvzdialenejšia potvrdená galaxia, aká bola kedy nájdená.
Je tak ďaleko, že jej svetlu trvalo 13,4 miliardy rokov, kým sa k nám dostalo, čo znamená, že ju vidíme takú, aká bola, keď mal vesmír menej ako 300 miliónov rokov, čo sú asi 2 % jeho súčasného veku.
Nová detekcia kyslíka pomocou teleskopu ALMA v čilskej púšti Atacama naznačuje, že galaxia je chemicky oveľa zrelšia, než sa očakávalo.
„Je to ako nájsť dospievajúceho tam, kde by ste čakali iba deti,“ hovorí Sander Schouws, prvý autor holandskej štúdie v The Astrophysical Journal.
Výsledky ukazujú, že galaxia sa vytvorila veľmi rýchlo a tiež rýchlo dospieva, čím sa zvyšuje množstvo dôkazov, že formovanie galaxií prebieha oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo.
Galaxie zvyčajne začínajú svoj život plný mladých hviezd, ktoré sú tvorené väčšinou ľahkými prvkami, ako je vodík a hélium.
Ako sa hviezdy vyvíjajú, vytvárajú ťažšie prvky, ako je kyslík, ktoré sa po smrti rozptýlia cez hostiteľskú galaxiu.
Výskumníci si mysleli, že vo veku 300 miliónov rokov je vesmír ešte príliš mladý na to, aby mal galaxie zrelé ťažkými prvkami.
Dve štúdie ALMA však naznačujú, že JADES-GS-z14-0 má asi 10-krát viac ťažkých prvkov, ako sa očakávalo
„Nečakané výsledky ma prekvapili, pretože otvorili nový pohľad na prvé fázy vývoja galaxií,“ hovorí Stefano Carniani zo Scuola Normale Superiore v Pise v Taliansku a hlavný autor článku v Astronomy & Astrophysics.
Tento prevratný dôkaz o tom, že galaxia je už v mladom vesmíre zrelá, vyvoláva vo vedcoch otázky o tom, kedy a ako vznikli galaxie.