Odštartovali sme ďalší týždeň, v ktorom rozhodne nebude núdza na pozorovanie nebeských krás. Pozerať sa na oblohu sa oplatí nielen v noci, ale aj počas dňa, v závere týždňa nás totiž čaká čiastočné zatmenie Slnka.
Začnime našou prirodzenou družicou. Ako informuje portál astro.cz, Mesiac bude v nove v sobotu 29. marca 2025 o 11:58 SEČ. Vďaka polohe medzi južnými súhvezdiami je prakticky nepozorovateľný. Dobre by mal byť vidieť až okolo poludnia v sobotu 29. marca, kedy nastáva čiastočné zatmenie Slnka.
Zatmenie slnka je fascinujúce astronomické divadlo, ktoré nastáva, keď Mesiac prechádza medzi Zemou a Slnkom, čím blokuje jeho svetlo a vrhá tieň na Zem. Tento jav sa vyskytuje len vtedy, keď sú Slnko, Mesiac a Zem v presnom postavení.
Naposledy bolo zatmenie Slnka zo Slovenska pozorovateľné 25. októbra 2022. Tiež išlo o čiastočné zatmenie, Mesiac vtedy zakryl 35 % Slnka.
Čiastočné zatmenie Slnka 29. marca 2025 bude z nášho územia pozorovateľné v celom priebehu v okolí poludnia, od 11:50 h do 12:55 h SEČ s maximálnou fázou (pre stred Slovenska) len 4 %. Jednotlivé časy tejto udalosti sa tak budú mierne líšiť od miesta pozorovania. Viac podrobností vrátane toho, ako toto divadlo bezpečne pozorovať, nájdete >>>TU.
Merkúr a Venuša sú v dolnej konjunkcii so Slnkom a najbližšie k Zemi. Venuša je s opatrnosťou viditeľná na dennej oblohe a čoskoro sa stane jasnou zorničkou.
Konjunkciou so Slnkom prešiel aj Saturn. Škoda len, že z nášho pohľadu prišiel o svoje prstence.
Pozorovateľný nie je ani Neptún, taktiež práve po konjunkcii so Slnkom. Na večernej oblohe teda zostáva jasný Jupiter (–2,1 mag) v rohoch Býka, o niečo slabší Mars (0,3 mag) v spoločnosti hviezd Castor a Pollux z Blížencov a slabý Urán (5,8 mag) pod Plejádami.
Šikmo doľava od obzoru sa dvíha slabý kužeľ zvieratníkového, resp. zodiakálneho svetla. Kvôli svetelnému znečisteniu je u nás prakticky neviditeľné okrem lokalít ďalej od miest a predovšetkým tam, kde smerom k západu žiadne mestá nie sú.
Jeho farba je nápadne biela. Pri pozorovaní sa nám javí ako šikmý kužeľ siahajúci zhruba k Plejádam.
Aktivita Slnka je stredná. Povrch je ozdobený skôr malými škvrnami.
Napriek tomu aj slabé zmeny v slnečnom vetre teraz spôsobujú geomagnetické búrky. Navyše k Zemi mieri konečne aj oblak plazmy po pomerne výraznej erupcii kategórie M1. Ukázať sa teda môže aj polárna žiara.
V prípade, že sa vám podarí zachytiť niečo zaujímavé a dôležité s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite. Na výber máte viacero možností.
Využiť môžete náš kontaktný formulár. K dispozícii sme vám aj prostredníctvom aplikácie WhatsApp.