Podľa zistení vedcov sú koralové útesy odumierajúce v dôsledku otepľovania klímy a ľudskej činnosti v niektorých prípadoch schopné obnoviť sa. Tím z National Geographic Society, ktorý roky skúma útesy v Tichom oceáne, zistil, že jeden útes sa nečakane obnovil.
Život približne pol miliardy ľudí na celom svete závisí od ekosystémov tvorených koralovými útesmi. Klimatické zmeny však tieto útesy vážne ohrozujú. Od 50. rokov 20. storočia sa ich plocha zmenšila približne o polovicu a rozmanitosť morských druhov v nich klesla o viac ako 60 %.
Americké rádio NPR v stredu 2. novembra opísalo zistenia tímu z National Geographic Society pod vedením morského výskumníka Enrica Salu. Už roky sa venuje výskumu v strednej časti Tichého oceánu vrátane expedície v roku 2009 okolo vzdialených neobývaných Líniových ostrovov súostrovia Kiribati.
„Chceli sme nasadnúť do stroja času a vrátiť sa o stovky rokov späť. Vidieť koralové útesy tak, ako vyzerali predtým. Predtým, než ich svet začal znečisťovať a zabíjať," povedal Sala pre rozhlasovú stanicu NPR.
Cieľom expedície bolo zistiť, či tamojšie neporušené koraly poskytujú „návod“, ako pomôcť poškodeným koralom v iných častiach Tichého oceánu. Sala pripustil, že to, čo vedci videli, bol „raj“. Dodal: „Dno pokrýval živý koralový útes. Bola to krištáľovo čistá modrá tyrkysová voda s húfmi strieborných rýb, koralov pastelových, oranžových a béžových farieb. Bolo to také krásne, ako impresionistický obraz.“
Dospeli k záveru, že koraly sú v dostatočne dobrom stave na to, aby mohli prežiť zvyšujúce sa teploty. Avšak za predpokladu, že budú chránené pred ľudskými zásahmi. Výsledky analýzy boli oznámené kiribatským orgánom, ktoré následne prijali opatrenia na ochranu morského prostredia pred ľudskou činnosťou vrátane rybolovu.
V rokoch 2015 až 2016 rekordné teploty, ktoré sa v tejto oblasti oceánu vyskytli, spôsobili, že polovica koralov, ktoré tam vedci skúmali, boli zničené. Výskumníci začali strácať nádej, keď ani koralové útesy, ktorých sa človek priamo nedotkol, neboli schopné prežiť klimatické zmeny.
Výskum ďalej pokračoval a v roku 2021 tím Enrica Salu opäť navštívil útesy v oblasti Line Islands. Ukázalo sa, že tamojší koralový útes sa dokázal prebudiť a je opäť pestrý a plný života.
Marine ecosystems provide natural services that are essential to our planet’s future. The more resilient the marine ecosystem is, the better it can adapt to a changing climate and continue to provide the critical services that we rely on. 📸 Southern Line Islands pic.twitter.com/FXQyzeiOY0
— Enric Sala (@Enric_Sala) February 25, 2022
Podľa Salu sa toto prekvapujúce oživenie koralových útesov dá vysvetliť dvoma spôsobmi. Po prvé, polovica koralov možno vôbec neodumrela, ako sa pôvodne predpokladalo.
Je možné, že napriek zvyšujúcim sa teplotám zostalo nažive dostatočné množstvo koralov, ktoré sa mohli rozmnožovať a zabezpečiť prežitie útesu. Je tiež možné, že koraly sa do určitej miery dokázali prispôsobiť teplu. Líniové ostrovy sú jedným z najteplejších miest v Tichom oceáne.
Druhým faktorom mohlo byť rozhodnutie vlády Kiribati plne chrániť vodu v tejto oblasti Tichého oceánu pred ľudskou činnosťou. „Je tu neuveriteľné množstvo rýb. Tieto ryby požierali riasy, ktoré pokrývali kostry mŕtvych koralov a bránili im v návrate k životu. Takýto jav sa pozoruje aj na iných miestach, napríklad v Karibiku," zdôraznil Sala. Podľa neho ochrana oceánov pred nadmerným rybolovom zvyšuje odolnosť ekosystému a umožňuje oceánu absorbovať viac oxidu uhličitého, a tým bojovať proti klimatickým zmenám.