Medveď sa v týchto miestach pohyboval aj začiatkom novembra.
V Trenčianskej Teplej neďaleko známeho kúpeľného mesta Trenčianske Teplice spozorovali v nedeľu pohyb medveďa pri obydliach.
Medveď hnedý bol pritom v tejto oblasti videný aj začiatkom novembra. Vtedy ho videli pohybovať sa v Trenčianskych Tepliciach v smere na obec Omšenie.
Obec teraz varuje obyvateľov, aby zvýšili opatrnosť.
„Obec Trenčianska Teplá opäť upozorňuje občanov, že v miestnej časti Dobrá na Suchých potokoch sa pohybuje medveď,“ informovala v nedeľu obec na svojom webe. „Žiadame občanov, aby zvýšili opatrnosť a bdelosť pri pohybe v tejto lokalite,“ upozorňuje obec.
Čo robiť v prípade, ak dôjde k nebezpečnému stretnutiu? Pri strete s medveďom sa treba vyvarovať agresívnemu správaniu a prudkým pohybom. Rovnako je nebezpečné otáčať sa medveďovi chrbtom, pozerať mu priamo do očí a utekať pred ním.
„Správajte sa tak, aby medveď nevyhodnotil situáciu ako rizikovú a nezačal sa brániť,“ vyplýva z odporúčaní Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.
Mackovi sa asi v okolí kúpeľov páči. Na konci septembra sa dokonca prechádzal po parku v Trenčianskych Tepliciach. V ten deň sa priamo na tomto mieste od ranných hodín konali aj preteky – Kúpeľný duatlon, ktoré podľa miestnych mohli tohto chlpáča vystrašiť.
Príčinou zvýšeného výskytu medveďa hnedého pri obydliach je však vo väčšine prípadov kuchynský odpad. Ľudia pri preto mali dbať na to, aby umiestňovali odpad priamo do zberných nádob, zatvárali ich po odhodení odpadkov a v žiadnom prípade neprikrmovali lesnú zver.
Keď ľudia vidia v blízkosti príbytkov divú zver, myslia si, že zviera potrebuje pomoc, a tak mu často poskytnú stravu. Prikrmovanie srnčej, jelenej či diviačej zveri však má svoje špecifiká, a preto by ho mali vykonávať len odborníci.
Ďalším problémom sú aj vnadiská. Vnadiská ponúkajú medveďom ľahko prístupnú potravu, preto sa tu pohybujú častejšie a to prispieva k zvýšenému riziku stretu človeka s medveďom. Lesoochranárske zoskupenie VLK z tohto dôvodu iniciuje výzvu za zrušenie vnadísk.