Vedci sa tentokrát naozaj vyznamenali! Neuveríte, koľko nových mesiacov planéty Saturn objavili.
Medzinárodný tím astronómov, ktorý niekoľko rokov pracoval na teleskope Canada France Hawaii Telescope (CFHT), súčasti Observatória Mauna Kea na Havaji, objavil dych berúcich 128 nových mesiacov planéty Saturn.
Celkový počet známych mesiacov Saturnu sa tým zvyšuje na 274, čo je najvyšší počet medzi planétami Slnečnej sústavy, informuje portál Universe Today.
Edward Ashton z taiwanskej Academia Sinica a jeho kolegovia medzi rokmi 2019 a 2021 opakovane pozorovali Saturn a analyzovali jeho snímky.
Pátranie po mesiacoch plynných obrov nie je úplne jednoduché. Okolo Saturnu, Jupitera i Uránu s Neptúnom totiž krúži mnoho kozmických telies, často len malých veľkostí.
Najprv objavili 64 mesiacov, potom ďalšie desiatky. Nové čísla už potvrdilo centrum Minor Planet Center.
Čo do počtu obežníc je v Slnečnej sústave druhým v poradí Jupiter. Dnes vieme o jeho 95 telesách.
Vedci ale predpokladajú, že počet mesiacov pri oboch planétach rozhodne nie je konečný a bude ešte stúpať. Ako ale hovorí Ashton, Saturn aj tak zostane jednotkou.
Všetky čerstvo evidované prírodné satelity sú takzvané nepravidelné mesiace (irregular moon). Tento trochu mätúci názov pritom neodkazuje na ich tvar, ale na obežné dráhy.
Klasické mesiace obiehajú planéty po viac-menej kruhových dráhach okolo ich rovníkov.
Pri nepravidelných mesiacov môžu byť dráhy buď veľmi vzdialené od planéty, výrazne eliptické alebo môžu tiež obiehať v protismere, čo zhodou okolností platí pre väčšinu novo objavených obežníc Saturnu.
Rozdiel spočíva v pôvode mesiacov. Tie nepravidelné sú pravdepodobne objekty, ktoré planéta zachytila. Sú veľmi malé s priemerom iba niekoľko kilometrov.
Podľa bádateľov sú to zrejme trosky z minulých zrážok, v ktorých sa stretli mesiace Saturnu navzájom alebo s prelietavajúcimi kométami.
Nie je vylúčené, že väčšina nepravidelných obežníc pochádza z jednej veľkej a relatívne nedávnej zrážky.