Novoročné ráno prinieslo ďalšie prekvapenie. Na Slovensku pozorovali tieto svetelné stĺpy

Novoročné ráno prinieslo ďalšie prekvapenie. Na Slovensku pozorovali tieto svetelné stĺpy
Veronika Sádovská

Počas silvestrovskej noci sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, ohňostroje a ďalší vzácny úkaz. Takéto svetelné stĺpy pozorovali v Liptovskom Mikuláši dnes ráno.

Prelom rokov 2024 a 2025 bol naozaj veľmi magický. Ohňostroje a zábavná pyrotechnika už tradične sprevádzala nielen polnoc, ale už aj niekoľko hodín pred ňou. Okolo polnoci sme mohli pozorovať polárnu žiaru a dnešné ráno prinieslo ďalší zaujímavý úkaz.

Naša čitateľka sa s nami podelila o zaujímavú fotografiu tohto zvláštneho úkazu. Už ste ho videli?

 

Svetelné stĺpy z Liptovského Mikuláša

Mrznúca hmla, veľa ľadových kryštálikov v nej a svetlo z pouličných lámp vytvorili dokonalé nebeské divadlo. Takéto prekvapenie dnes ráno čakalo na našu čitateľku pri prechádzke mestom.

Príroda si pre nás pripravila oveľa krajšie divadlo ako ohňostroje. Tento vzácny jav sa zvyčajne vyskytuje len pri veľmi nízkych teplotách. Vzhľadom na to, že pri hmlách sa v posledných dňoch vyskytujú celodenné mrazy, v Liptovskom Mikuláši bolo dnes o 6. ráno (kedy vznikla fotografia) takmer -8 °C.

Čo sú svetelné stĺpy a ako vznikajú?

Ide o fascinujúci atmosférický optický jav, pri ktorom sa na oblohe objavujú vertikálne lúče svetla. Svetelné stĺpy sú optický atmosférický úkaz, pri ktorom sa zdá, že vertikálny lúč svetla sa rozprestiera nad a/alebo pod svetelným zdrojom. Tento fenomén vzniká, keď sa svetlo z umelých alebo prirodzených zdrojov, ako sú pouličné lampy, Mesiac či hviezdy, odráža na drobných ľadových kryštálikoch v atmosfére.

Svetelné stĺpy vznikajú za veľmi špecifických podmienok. V atmosfére musia byť prítomné drobné ľadové kryštáliky, zvyčajne v tvare plochých hexagonálnych doštičiek.

 

Najčastejšie sa vyskytujú v zimných mesiacoch, najmä počas mrazov s jasnou oblohou. Ploché ľadové kryštáliky sa vznášajú horizontálne, čím vytvárajú efekt zrkadla, ktoré „naťahuje“ svetlo do podoby stĺpa.

Farba svetelných stĺpov potom závisí od svetelného zdroja a môže byť biela alebo rôznofarebná. Najčastejšie sa pozorujú v chladných krajinách ako Rusko, Kanada alebo Fínsko. Môžu byť viditeľné niekoľko hodín, v závislosti od atmosférických podmienok.

Je dôležité poznamenať, že svetelné stĺpy nie sú fyzicky umiestnené nad alebo pod svetelným zdrojom. Ich vzhľad vertikálnej línie je optická ilúzia, ktorá vzniká kolektívnym odrazom od ľadových kryštálikov. Tento úkaz je nielen krásny, ale aj vedecky zaujímavý, poskytujúc nám fascinujúci pohľad na interakciu svetla s atmosférou našej planéty.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
2 °C / -15 °C
Drahoslav
Zajtra
Polooblačno
2 °C / -15 °C
Andrea
Pondelok
Občasný dážď
10 °C / -3 °C
Antónia
Utorok
Občasný dážď
11 °C / 0 °C
Bohuslava
Streda
Dážď so snehom
7 °C / 0 °C
Severín
Štvrtok
Dážď so snehom
4 °C / -6 °C
Alexej
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd