Novoročná polárna žiara na Slovensku: Takto ju zachytili naši čitatelia

Dominik Cenkner

Hovorí sa - Ako na Nový rok, tak po celý rok. Kiež by to v tomto prípade bola pravda. Na Slovensku sa totiž nielen na Silvestra, ale aj na Nový rok ukázala polárna žiara. Naši čitatelia nelenili a aj napriek mínusovým teplotám sa vybrali von túto nádheru zachytiť.

Všetko sa začalo už pred pár dňami. Ešte v nedeľu 29. decembra 2024 NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru USA) zaznamenala tri silné slnečné erupcie triedy X.

Okrem toho sa vyskytlo viac ako 20 erupcií triedy M počas 24-hodinového obdobia od 29. do 30. decembra. Táto séria erupcií signalizovala mimoriadne aktívne obdobie na Slnku.

V tejto súvislosti došlo zo Slnka k výronu koronárnej hmoty (CME). „Dve dávky“ CME dorazili k Zemi práve na prelome rokov. Stačilo si tak už len počkať, či to bude dostatočné na to, aby sme polárnu žiaru videli aj z našich končín.

 

Pozorovanie polárnej žiary kazili hmly

Všetky potrebné ukazovatele boli dostatočné na to, aby sme polárnu žiaru pozorovali aj zo Slovenska. Smolou bola skutočnosť, že u nás už niekoľko dní prevláda hmlisté počasie a nízka oblačnosť.

K prečisteniu vzduchu nepomohli ani ohňostroje a zábavná pyrotechnika, ktorú má v obľube stále veľké množstvo Slovákov. Aj napriek tomu sme tak na Silvestra, ako aj na Nový rok, mohli na niektorých miestach, polárnu žiaru zachytiť aspoň skrz objektívy fotoaparátov.

Urobili tak aj naši čitatelia. Výber záberov si môžete pozrieť v úvode článku.

Prečo pozorujeme polárnu žiaru zo Slovenska?

Slnečné cykly sú fascinujúcim fenoménom, ktorý významne ovplyvňuje pozorovanie polárnej žiary. Ide o približne 11-ročné obdobia, počas ktorých sa mení slnečná aktivita od minima po maximum. Tieto cykly sa merajú počtom slnečných škvŕn viditeľných na povrchu Slnka.

Počas slnečného maxima je na Slnku viditeľných viac škvŕn, čo vedie k zvýšenej slnečnej aktivite. To znamená viac slnečných erupcií a koronálnych výronov hmoty, ktoré vysielajú do vesmíru nabité častice. Keď tieto častice dosiahnu Zem, interagujú s jej magnetosférou a atmosférou, čo vedie k vzniku polárnej žiary.

V období slnečného maxima je polárna žiara intenzívnejšia a častejšia. Môže byť viditeľná aj v nižších zemepisných šírkach, niekedy dokonca aj v strednej Európe. Naopak, počas slnečného minima je polárna žiara menej častá a zvyčajne obmedzená na oblasti bližšie k magnetickým pólom.

 

Aktuálne sa nachádzame v slnečnom cykle číslo 25. Ten podľa všetkého svoje maximum dosiahol v roku 2024. Koniec cyklu sa očakáva okolo roku 2030.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
2 °C / -15 °C
Drahoslav
Zajtra
Polooblačno
2 °C / -15 °C
Andrea
Pondelok
Občasný dážď
10 °C / -3 °C
Antónia
Utorok
Občasný dážď
11 °C / 0 °C
Bohuslava
Streda
Dážď so snehom
7 °C / 0 °C
Severín
Štvrtok
Dážď so snehom
4 °C / -6 °C
Alexej
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd