Svetová meteorologická organizácia potvrdila, že novoobjavený teplotný rekord spred 30 rokov je oficiálny. V Grónsku namerali najnižšiu teplotu na severnej pologuli.
Najchladnejším miestom na severnej pologuli je podľa najnovších zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Grónsko, kde 22. decembra 1991 namerali rekordne nízku teplotu na stanici Klinck, a to -69,6 °C. WHO tento rekord oficiálne uznala v týchto dňoch a včera o tom informovala.
Tento teplotný rekord bol znovu objavený takmer po 30 rokoch z archívu extrémnych poveternostných a klimatických javov WMO. Dovtedajší rekord na severnej pologuli bol zaznamenaný v ruskom Verchojansku, kde v roku 1892 namerali -67,8 °C.
Ruské mesto Verchojansk, ktoré predtým držalo rekord v najnižšej teplote na severnej pologuli, sa na titulné stránky novín dostalo aj tento rok. Dňa 20. júna tam bola nameraná teplota +38 °C, keď Sibír zasiahla extrémna vlna horúčav.
Verchojansk je známy aj tým, že v tomto malom meste v Jakutsku dochádza počas roka k obrovskému rozsahu teplôt. V zime klesajú teploty k -50 °C a v lete stúpajú k +30 °C a viac.
WMO v súčasnosti stále overuje, či vo Verchojansku ide o nový rekord pre najvyššiu teplotu severne od polárneho kruhu.
Svetový absolútny rekord najnižšej teploty sa datuje na 21. júl 1983, kedy na vysokohorskej meteorologickej stanici Vostok v Antarktíde namerali -89,2 °C.