Nová štúdia odhalila, že množstvo kofeínu, ktoré človek konzumuje, môže ovplyvniť riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo iných foriem demencie. Výskum publikovaný v časopise Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association je prvým, ktorý odhalil silnú súvislosť medzi konzumáciou kofeínu a rizikom demencie.
Tím výskumníkov zistil, že ľudia s nižšou spotrebou kofeínu mali vyššie riziko straty pamäte, ktorá zodpovedá Alzheimerovej chorobe alebo miernej kognitívnej poruche. Navyše vykazovali nižšiu hladinu amyloidného proteínu zodpovedného za rozvoj Alzheimerovej choroby. „Predchádzajúce štúdie skúmajúce súvislosť medzi konzumáciou kofeínu a rizikom demencie a Alzheimerovej choroby sa líšili. Niektoré ukázali, že kofeín môže riziko demencie mierne znižovať, zatiaľ čo iné nepreukázali žiadny účinok alebo riziko mierne zvýšili,“ popísala vrchná riaditeľka vedeckých programov a práce s verejnosťou v Alzheimerovej asociácii, Claire Sextonová.
Autormi novej štúdie sú francúzski vedci, ktorí v rokoch 2010 až 2015 dokončili prierezovú štúdiu na základe údajov od 263 osôb, ktoré trpeli buď miernou kognitívnou poruchou alebo Alzheimerovou chorobou. Účastníci vyplnili dotazník týkajúci sa ich obvyklého príjmu kofeínu, ktorý zisťoval, koľko kávy, čaju, čokolády a malinovky denne vypijú.
Pri zaradení do štúdie absolvovali klinické, neuropsychologické a biologické hodnotenie. Tí, ktorí mohli, podstúpili vyšetrenie mozgu magnetickou rezonanciou, účastníci tiež poskytli vzorky krvi a mozgovomiechového moku. Účastníci boli následne rozdelení do dvoch kategórií v závislosti od ich priemernej spotreby kofeínu:
Tí, ktorých medián spotreby kofeínu sa rovnal alebo bol nižší ako 216 miligramov denne, boli zaradení do skupiny - nízka spotreba kofeínu.
Tí, ktorých medián spotreby kofeínu bol vyšší ako 216 miligramov denne, boli zaradení do skupiny - vysoká spotreba kofeínu.
Na porovnanie, v limonáde s obsahom približne 355 mililitrov je asi 23 až 83 miligramov kofeínu. Jedna šálka kávy má od 113 do 247 miligramov kofeínu, zatiaľ čo 355 mililitrov energetického nápoja obsahuje medzi 41 a 246 miligramov kofeínu. Vyplýva to z údajov amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.
Po zohľadnení faktorov, ako sú vek, pohlavie a fajčiarsky status, vedci zistili, že ľudia, ktorí pili menej kofeínu, mali vyššie riziko straty pamäti. To znamená, že sa u nich objavovali predovšetkým problémy s pamäťou, na rozdiel od iných typov kognitívnych porúch, kde môžu mať problémy so správnym rozhodovaním alebo s dokončením úloh.
Vedci tiež objavili súvislosť medzi konzumáciou kofeínu a hladinou bielkoviny zvanej amyloid v mozgovomiechovom moku účastníkov. Ľudia, ktorí pili menej kofeínu, mali nižšie hladiny amyloidu-β 42 (Aβ42) v plazme a abnormálne pomery ďalších typov amyloidných proteínov. Nižšie hladiny Aβ42 v mozgovomiechovom moku sú spájané s Alzheimerovou chorobou. Tieto amyloidné bielkoviny sa môžu v mozgu zhlukovať a vytvárať plaky, čo môže viesť k problémom s funkciou mozgu.
V tejto chvíli ale nie je úplne jasné, prečo a ako by kofeín mohol ovplyvňovať riziko Alzheimerovej choroby a demencie. Odborníci ale majú svoje teórie. „Kofeín môže blokovať tvorbu beta-amyloidu z amyloidného prekurzorového proteínu,“ povedala klinická docentka neurológie a neurologických vied na Stanford Health Care Irina Skylar-Scottová. „Kofeín môže tiež zlepšiť odstraňovanie amyloidu z mozgu. Ide však zatiaľ o hypotézy mechanizmu, akým môže kofeín ovplyvňovať amyloidný proteín, ktoré neboli preukázané,“ podotkla.
Je tiež dôležité poznamenať, že štúdia iba zistila súvislosť medzi vyššou spotrebou kofeínu a nižším výskytom straty pamäti – kofeín nemusí byť príčinou. „Prierezové štúdie, ako je táto, nemôžu preukázať príčinnú súvislosť, takže sú východiskom pre ďalší výskum,“ hovorí Skylar-Scottová.
Odborníci upozorňujú, že je zatiaľ príliš skoro odporúčať ľuďom, aby pridávali kofeín do svojej stravy ako prevenciu Alzheimerovej choroby alebo demencie. „Ako lekári môžeme odporučiť úpravy konzumácie kofeínu v prípade úzkosti alebo nespavosti, ale tieto odporúčania nie sú spojené s rizikom demencie,“ hovorí Skylar-Scottová.
Úrad na kontrolu potravín a liečiv navyše neodporúča konzumovať viac ako 400 miligramov kofeínu denne – to sú zhruba dve až tri šálky kávy. Príliš veľa kofeínu môže totiž viesť k vážnym zdravotným problémom, vrátane vysokého krvného tlaku, búšeniu srdca, zvýšenej srdcovej frekvencie, úzkosti, zažívacích problémov, dehydratácie a problémov so spánkom.