Klimatické zmeny ovplyvňujú peľových alergikov viacerými spôsobmi. Jedným z nich je práve to, že peľu je stále viac a tým pádom môže byť aj viac alergií či alergikov.
Klimatické zmeny na jednej strane predlžujú peľovú sezónu, na druhej strane tu rastie stále viac nepôvodných rastlín. Tie môžu spôsobiť nové problémy.
Rastúce teploty v dôsledku zmien klímy ovplyvňujú počet peľov vo vzduchu. Najmä stromy ako je lieskový orech a breza uvoľňujú peľ po miernej zime skôr. V posledných rokoch sme tento jav mohli niekoľkokrát znova pozorovať. To môže zhoršiť príznaky u alergikov.
S klimatickými zmenami sa zároveň aj celkové vegetačné obdobie predlžuje a rastliny kvitnú aj na jeseň. Pre alergikov sa tak predlžuje aj peľová sezóna.
Skleníkové štúdie ukazujú, že rastliny uvoľňujú viac peľu, keď sa zvyšuje koncentrácia CO2.
Okrem toho v našich parkoch či záhradách rastie stále viac nepôvodných druhov rastlín. Veľkoplošné pestovanie napríklad cédrov či cyprusov by mohlo v budúcnosti čoraz viac spúšťať nové alergie.
To isté platí pre invazívne druhy, ktoré sa šíria aj k nám. Patria sem napríklad ambrózia. Tá produkuje peľ v auguste a spôsobiť môže nové alergie. Zároveň rastlina pri dotyku môže podráždiť pokožku. Na Slovensku ide o nebezpečný invázny druh.
Medzi ďalšie druhy rastlín, ktoré sa pomaly začínajú u nás častejšie vysádzať, ale nie sú pôvodnými druhmi v našom pásme sú aj cédre, cyprusy a olivovníky. Napríklad cédre kvitnú až v septembri či októbri a cyprusy medzi marcom a májom.
Aj to môže spôsobiť zhoršenie alergií či vznik nových.