Aktualizácia predpovede z leta 2024 ukazuje zmeny v atmosfére počas nasledujúcich mesiacov, ktoré sú spôsobené prechodom z teplého El Niña na studený cyklus La Niña.
Tohtoročné leto bude na severnej pologuli výrazne ovplyvnené prechodným obdobím medzi El Niño a La Niña. El Niño je teplá fáza oceánskej oscilácie v rovníkovej oblasti Tichého oceánu a La Niña je studená fáza. Každá fáza má svoj špecifický vplyv na priebeh a výsledné počasie na celej planéte.
Teplá fáza v rovníkovej oblasti definitívne zaniká a všetko nasvedčuje tomu, že postupne vzniká studená fáza. La Niña by mohla byť odborníkmi definitívne potvrdená koncom leta 2024, ako naznačujú prognózy.
Toto prechodné obdobie medzi dvomi fázami však taktiež vplýva na globálne počasie a ovplyvňuje ho. S touto premennou už počítajú aj predpovedné trendy z modelov ECMWF a UKMO počas leta 2024, teda mesiacov jún, júl a august.
ECMWF je štatisticky najlepší model s dlhým dosahom, no žiadny dlhodobý predpovedný systém nemožno nazvať úplne „spoľahlivým“, takže to treba brať s rezervou.
Pri bližšom pohľade na prognózu od ECMWF na priebeh povrchovej teploty nad Európou vidíme na veľkej časti kontinentu nadpriemerne teplé počasie. Najsilnejšie anomálie a najviac horúčav sú v strednej a južnej časti kontinentu.
Čo sa týka Slovenska, tak najmä Podunajská nížina by mala zažiť toto leto nadpriemerné teploty s kladnou anomáliou až 2 °C. Pokiaľ ide o zrážky, môžeme predpovedať prevažne suchšie podmienky nad pevninskou Európou vrátane Slovenska.
V týchto dlhodobých prognózach je podľa špecializovaného portálu Severe Weather Europe vidieť vplyv La Niña na Európu. Existuje niekoľko viditeľných vzorov, ktoré sú podobné očakávaným tlakovým anomáliám pre leto La Niña.
Druhý vybraný model je od United Kingdom Met Office (UKMO). Pri bližšom pohľade na priebeh povrchovej teploty nad Európou je celkom odlišný od ECMWF. Tu vidíme hlavnú tendenciu horúčav skôr vo východnej a severnej Európe.
Predpoveď zrážok ukazuje normálne až suchšie podmienky v takmer celej Európe s výnimkou ďalekých severných častí, kde sa predpovedajú nadpriemerné zrážky.
Na záver možno konštatovať, že podľa oboch modelov, aj keď sú odlišné, nás opäť čaká nadpriemerne teplé leto s miernym deficitom zrážok, čiže leto bude o niečo suchšie, ako je dlhodobý normál.