Ovocinári strávili pár nocí chránením svojich marhuľových sadov pred mrazmi. Očakávajú však, že s príchodom oteplenia sa situácia zlepší. Kedy ustúpia nočné mrazy?
Ovocinári v týchto dňoch prežívajú náročné a rušné noci, počas ktorých chránia svoje marhuľové sady pred nočnými mrazmi. Ovocinári využívajú na ochranu pred mrazom peletové piecky, ktoré rozmiestňujú medzi stromy.
Peletové piecky sú rozmiestnené medzi jednotlivé stromy tak, aby zabezpečili rovnomerné a dostatočné zahriatie celého sadu. Pre ich správne fungovanie je potrebné ich spustiť v dostatočnom predstihu, aby boli všetky piecky rozhorené ešte predtým, než teplota klesne pod nulu.
Napríklad v okrese Žarnovica takto chránia tento rok svoju úrodu už tretiu noc a predpokladajú, že pre avizované nočné mrazy ich ešte minimálne dve noci v sade čakajú.
Takýto proces zahájenia ochrany sa musí začať už pri teplote +0,5 °C. Tento preventívny krok je nevyhnutný, aby sa zabezpečila ochrana mladých marhuľových stromov pred poškodením mrazom. Ovocinári tak strávia celú noc v sadoch, monitorujúc teploty a udržiavajúc peletové piecky v chode.
Ochrana marhuľových sadov pred mrazom nie je lacná záležitosť. Na jeden hektár sadu spotrebujú ovocinári za jednu noc až tri tony peliet. Tieto náklady sa môžu zvýšiť, ak sa mrazy opakujú viackrát počas sezóny.
Okrem peletových piecok investujú do ochrany aj ďalšie technológie a opatrenia, ktoré pomáhajú udržať teplotu v sadoch na bezpečnej úrovni. Vzhľadom na časté opakovanie tejto situácie sa tieto náklady každoročne stávajú výzvou pre podnikanie v oblasti pestovania marhúľ.
Okrem marhúľ sa v sadoch pestujú aj ďalšie plodiny, ako napríklad jablká a jahody. Mix plodín umožňuje ovocinárom vyrovnať riziká spojené s nepredvídateľným počasím, pretože rôzne plodiny majú rôzne nároky na klimatické podmienky a lepšie zvládajú rôzne poveternostné výkyvy.
Dobrou správou je, že toto mrazivé obdobie nepotrvá dlho, aj keď pre mnoho ovocných stromov už možno bude neskoro.
Príliv chladného vzduchu medzi tlakovou výšou nad Nórskym a Severným morom a tlakovou nížou nad východnou Európou zoslabne už v priebehu tohto týždňa.
Tlaková výš sa bude presúvať z Britských ostrovov cez strednú Európu ďalej k juhovýchodu a po jej zadnej strane k nám začne prúdiť teplejší vzduch.
Pestovatelia, ktorí sa jarných mrazov obávajú, si však od nočných mínusových teplôt oddýchnu až ku koncu týždňa, kedy dôjde k väčšiemu otepleniu a nočné teploty vystúpia nad bod mrazu. Pre viac informácií o vývoji teplôt sledujte našu dlhodobú predpoveď>>