Nočná obloha v novembri: Uvidíme Bobrí mesiac, konjunkciu i vrcholy meteorických rojov

Nočná obloha v novembri: Uvidíme Bobrí mesiac, konjunkciu i vrcholy meteorických rojov
Dominik Cenkner

S príchodom nového mesiaca vám prinášame súhrn toho najzaujímavejšieho, čo sa ukáže na nočnej oblohe. V novembri o astronomické udalosti rozhodne nebude núdza.

Fanúšikovia a nadšenci nočnej oblohy, resp. astronómie, by si nasledujúce dátumy mali rozhodne zapísať. Novembrové pozorovania budú rozhodne stáť za to.

Otázkou už len zostáva počasie. O tom, či bude pozorovaniu jednotlivých udalostí priať, sa môžete zakaždým presvedčiť na našej stránke. K dispozícii vám je naša predpoveď počasia.

 

Čo ponúkne nočná obloha v novembri?

V novembri 2024 sa na nočnej oblohe odohrá niekoľko významných astronomických udalostí, ktoré budú viditeľné aj zo Slovenska. Tu sú niektoré z nich:

Nov Mesiaca

Počas prvej novembrovej noci nastane sa naša prirodzená družica dostane do novu. To vytvorí ideálne podmienky na pozorovanie hviezd a iných objektov na nočnej oblohe bez rušenia mesačného svitu.

Konjunkcia Mesiaca a Venuše

V podvečerných hodinách 4. novembra sa tesne nad juhozápadným obzorom objaví tenký kosáčik Mesiaca v blízkosti jasnej planéty Venuše. Tento krásny pohľad bude možné pozorovať krátko po západe slnka (okolo 45 minút) a oba objekty sa budú nachádzať v nízkej výške nad horizontom.

Maximum meteorického roja Severné Tauridy

Meteorický roj Severné Tauridy dosiahne svoj vrchol z 11. na 12. novembra. Tento roj je známy tým, že produkuje menej časté, ale výrazne jasné meteory. Svoj radiant má v súhvezdí Býka a je ho najlepšie sledovať z tmavého miesta po polnoci až do skorých ranných hodín, pričom rušenie mesačného svitu by nemalo byť veľkou prekážkou.

Spln známy ako „Bobrí mesiac“

Nastane 15. novembra o 22:28 h SEČ. Tento spln bol podľa tradície pomenovaný podľa doby, kedy sa kládli pasce na bobry. Jasné svetlo splnu však môže trochu sťažiť pozorovanie iných objektov na oblohe, no samotný spln ponúka krásny pohľad na nočnej oblohe.

Maximálna východná elongácia Merkúra

Planéta Merkúr dosiahne svoju najväčšiu vzdialenosť od Slnka (tzv. elongáciu) 16. novembra. To je skvelý čas na jej pozorovanie. Merkúr sa objaví na juhozápade po západe Slnka, ale pre jeho nízku polohu nad horizontom bude potrebné dobré pozorovacie miesto bez prekážok, ako sú stromy alebo budovy.

Maximum meteorického roja Leonidy

Tento meteorický roj, spôsobený zvyškami kométy Tempel-Tuttle, dosiahne maximum počas noci 16. až 17. novembra. Radiant roja sa nachádza v súhvezdí Leva a meteory budú najlepšie viditeľné v skorých ranných hodinách. Mesačný svit však môže mierne rušiť pozorovanie, ale aj tak bude možné uvidieť niekoľko jasných meteorov, ak pozorovanie prebehne na tmavom mieste​.

So svojimi zábermi sa môžete pochváliť aj vy

V prípade, že sa sa vám podarí nejakú z vyššie spomenutých udalostí zachytiť a chcete sa s tým pochváliť, môžete nám zábery poslať do redakcie. Budeme sa na ne tešiť.

 

Využiť môžete náš kontaktný formulár. Prípadne sme vám k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie WhatsApp.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
13 °C / 2 °C
Pamiatka zosnulých
Zajtra
Prehánky
10 °C / -3 °C
Hubert
Pondelok
Polooblačno
10 °C / -1 °C
Karol
Utorok
Skoro jasno
12 °C / -2 °C
Imrich
Streda
Skoro jasno
11 °C / -1 °C
Renáta
Štvrtok
Skoro jasno
13 °C / -1 °C
René
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd