Nočná obloha počas Vianoc: Ukážu sa všetky planéty a nastane aj zaujímavý astronomický jav

Nočná obloha počas Vianoc: Ukážu sa všetky planéty a nastane aj zaujímavý astronomický jav
Dominik Cenkner

Vianoce sú už za rohom a aj keď nepochopiteľne sú to pre mnohých hodiny plné stresu a nestíhania, predsa len sú tieto sviatky príležitosťou na to zastaviť sa a vychutnať si to čaro a najmä čas. Dopomôcť vám k tomu môže aj nočná obloha. Betlehemská hviezda sa síce na nej neukáže, za to všetky planéty áno. Prezradíme vám, kde ich hľadať. Okrem toho nastane aj zaujímavý astronomický jav.

Ako informuje portál astro.cz, Mesiac sa v nedeľu 22. decembra o 23:18 h SEČ dostal do svojej poslednej štvrte. Nov nastane až o týždeň v pondelok 30. decembra o 23:27 h SEČ.

Naša prirodzená družica tak nebude brániť k pozorovaniu hviezd či planét. Práve planéty sa na nočnej oblohe ukážu všetky, stačí vedieť kedy a kde ich hľadať.

Nočná obloha predstaví všetky planéty

Máme tu obdobie dobrej viditeľnosti všetkých planét. Merkúr (okolo –0,4 mag) je teraz vidieť pred siedmou hodinou ráno nízko nad juhovýchodom. Venuša (–4,4 mag) je veľmi výrazným objektom večernej oblohy. Nad juhozápadom je neprehliadnuteľnou Večernicou.

 

Saturn (1,1 mag) vrcholí nad juhom hneď po zotmení. Jupiter (–2,8 mag) je večer nad východom a viditeľný je celú noc ako výrazná „hviezda“ v Býkovi. Mars (–1,1 mag) neustále zjasňuje a vyzerá ako výrazná oranžová hviezda neďaleko Castora a Polluxe v Blížencoch. Najlepšie je viditeľný v druhej polovici noci.

Urán (5,6 mag) je blízko Plejád a je ako slabá hviezdička vidieť na tmavej oblohe aj voľným okom. Neptún (7,9 mag) viditeľný iba ďalekohľadom nájdeme pod hlavou Ryby neďaleko Saturnu.

Nastane aj zaujímavý astronomický jav

Práve na Prvý sviatok vianočný (25. december) nastane maximálna západná elongancia Merkúru. Ide o významný astronomický jav, ktorý nastáva, keď je Merkúr z pohľadu zo Zeme najďalej od Slnka na západnej strane oblohy.

Počas maximálnej západnej elongácie je Merkúr vzdialený od Slnka 18° až 28° na oblohe. Konkrétne 25. decembra 2024 bude Merkúr 22° od Slnka. Maximálna západná elongácia Merkúra je teda ideálnym časom pre astronómov a nadšencov na pozorovanie tejto inak ťažko viditeľnej planéty na rannej oblohe.

Dočkáme sa aj polárnej žiary?

Aktivita Slnka je nízka, ale natočili sa skupiny škvŕn, kde možno nejaké erupcie očakávať. A predovšetkým za východným okrajom slnečného kotúča došlo k erupcii kategórie najmenej M7, meranej európskou sondou Solar Orbiter.

 

Aktuálne snímky z družice SDO budú ešte nejaký čas nedostupné, keďže servery zatopilo. Vieme, že neboli stratené žiadne vedecké dáta, len bude treba ich spätne spracovať. Polárna žiara sa tak v tomto vianočnom týždni v našich končinách neukáže.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
6 °C / -4 °C
Adam
Zajtra
Polooblačno
5 °C / -6 °C
1.sviatok vianočný
Štvrtok
Skoro jasno
4 °C / -10 °C
Štefan
Piatok
Polooblačno
9 °C / -9 °C
Filoména
Sobota
Polooblačno
6 °C / -5 °C
Ivana
Nedeľa
Polooblačno
5 °C / -8 °C
Milada
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd