Ničivé hurikány nie sú náhodou: Na vine je človek

Ničivé hurikány nie sú náhodou: Na vine je človek
Ema Bazhaykin

Veríte na ovplyvňovanie počasia pomocou HAARP? V tom prípade vás sklameme. Činnosť človeka síce má vplyv na zhoršujúce sa prírodné katastrofy, vysvetlenie je však oveľa prozaickejšie.

Hurikány patria medzi najnebezpečnejšie javy v prírode. Sú to veľmi hlboké depresie s priemerom niekoľko stoviek kilometrov, ktoré sa tvoria nad teplými vodami oceánu.

Štatisticky sa medzi 1. júnom a 30. novembrom každý rok v Atlantiku vytvorí približne 14 búrok s potenciálom stať sa hurikánmi. V roku 2024 sme mali doteraz jedenásť hurikánov a päť z nich sa stalo skutočne silnými hurikánmi (kategórie od 3 na päťstupňovej vzostupnej Saffir-Simpsonovej stupnici).

Vedci už roky s obavami sledujú vplyv globálneho otepľovania na intenzitu hurikánov. Stále teplejšie vody Atlantiku fungujú ako palivo, ktoré dodáva silu tropickým cyklónom.

 

Teplejšie vody, silnejší hurikán

Podľa najnovšej štúdie, ktorá analyzovala všetky hurikány vyskytujúce sa v rokoch 2019 až 2023, bolo až 84 percent z nich zosilnených klimatickými zmenami.  Správa Climate Central sprevádzajúca publikáciu tiež ukazuje, že všetky tohtoročné atlantické hurikány boli silnejšie v dôsledku ľudskej činnosti

Údaje ukazujú, že od roku 1900 sa povrchová teplota mora v Atlantiku zvýšila o takmer 1 °C. Táto zdanlivo malá zmena má obrovský vplyv na intenzitu hurikánov tvoriacich sa nad oceánom.

„Ak sa teplota vody zvýši, zvýši sa aj rýchlosť rotácie hurikánu,“ povedal Daniel Gilford, hlavný autor správy.

Vedci počas štúdie simulovali všetky hurikány, ktoré sa vyskytli v posledných rokoch v podmienkach, kde nenastali žiadne klimatické zmeny. Výsledky sa potom porovnali so skutočnými údajmi o minulých katastrofách.

Ako sa ukázalo, teplejšie vody Atlantického oceánu spôsobili zvýšenie rýchlosti vetra asi o 30 km/h. Snáď 30 hurikánov zosilnelo natoľko, že boli o stupienok vyššie na Saffir-Simpsonovej stupnici.

 


 Patria sem tropické cyklóny: Lorenzo (2019), Ian (2022), Lee (2023), Milton (2024) a Beryl (2024), čo boli hurikány piatej, najvyššej kategórie.

„Ako ľudstvo sme na každom z týchto hurikánov zanechali svoje odtlačky prstov,“ zdôrazňuje Gilford. Dodáva, že musíme viac hovoriť o znižovaní emisií skleníkových plynov, ktoré poháňajú klimatické zmeny

Zničujúce následky

Tohtoročná séria hurikánov v severnom Atlantiku priniesla obrovskú skazu, ktorá zasiahla okrem iného Spojené štáty, Mexiko a Kubu. V auguste zasiahol juhovýchodné oblasti USA hurikán Helene, ktorý si vyžiadal životy vyše 200 ľudí a spôsobil škody odhadované na štvrť miliardy dolárov

Podľa správy Climate Central boli extrémne vetry Helene, ktoré dosahovali rýchlosť 225 km/h, v dôsledku otepľovania Atlantiku rýchlejšie asi o 26 km/h.

Koncom septembra ďalší hurikán John priniesol nad juhozápadné oblasti Mexika lejaky s rýchlosťou až 500 l/m2. V dôsledku katastrofy zomreli desiatky ľudí

„Klimatické zmeny sú tu,“ uzatvára Gilford.

Najnovšia správa sa pripája k ďalším publikáciám popisujúcim vplyv globálneho otepľovania na intenzitu extrémnych atmosférických javov. Koncom augusta vedci skúmajúci účinky tajfúnu Gaemi (tajfúny sú tropické búrky vo východnej a južnej Ázii), ktorý zasiahol Čínu, Taiwan a Filipíny, dospeli k záveru, že bol oveľa silnejší v dôsledku zmeny klímy spôsobenej

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
4 °C / -10 °C
Štefan
Zajtra
Polooblačno
9 °C / -9 °C
Filoména
Sobota
Polooblačno
6 °C / -5 °C
Ivana
Nedeľa
Polooblačno
5 °C / -8 °C
Milada
Pondelok
Zamračené
3 °C / -5 °C
Dávid
Utorok
Skoro jasno
7 °C / -8 °C
Silvester
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd