Na juhu Slovenska pred niekoľkými minútami dozneli zrážky, ktoré nasledovali po extrémnej búrke v oblasti, ktorá podľa dát zrejme napáchala škody. Viac však budeme vedieť až ráno.
Počas utorka sa na našom území očakávali búrky, no tie však nemali byť príliš intenzívne. Počas dňa sa predovšetkým v oblasti Gemeru, Gelnice a na juhu Banskobystrického kraja tvorili búrky, ktoré však neboli príliš intenzívne.
Priniesli celkovo len niečo okolo 700 bleskov a neboli sprevádzané ani nebezpečnými sprievodnými javmi. Búrky vznikali vplyvom zbiehavého prúdenia v oblasti hôr a pomerne rýchlo zanikli.
Vo večerných hodinách sa však udialo niečo, čo sa nečakalo a nesimulovali to ani numerické modely. Vytvorila sa výrazná búrka, ktorá bola mimoriadne stacionárna a trvala niekoľko desiatok minút až hodín.
V okresoch Košice-okolie a Rožňava sa na pomedzí týchto dvoch okresoch začala po 19:00 h tvoriť pomerne intenzívna búrka.
Tá bola výnimočná tým, že vplyvom zbiehavého prúdenia sa prakticky nepohybovala a bola neustále živená vlhkým vzduchom. Búrka k polnoci začala strácať na intenzite, no pršať prestalo až po polnoci.
Za niekoľko hodín spadlo v týchto okresoch desiatky milimetrov zrážok. Zrážkomer, ktorý sa nachádza v Turni nad Bodvou, túto búrku zachytil. Za hodinu spadlo 54 litrov vody na meter štvorcový a celkovo spadlo až neuveriteľných 86,6 litrov na m2, teda 86,6 mm.
Z meteorologického hľadiska ide o extrémne prívalové zrážky, ktoré takmer s istotou nemá pôda schopnosť absorbovať a zvyčajne dochádza k záplavám alebo k prívalovými povodniam, keď sa stekajúca voda z hôr dostane do povodí.
Nateraz nie sú z oblasti známe informácie a viac budeme vedieť zrejme až po východe Slnka.