Nočnú oblohu dnes rozžiari posledný superspln tohto roka. Tento víkend nás okrem supermesiaca čaká aj špeciálna noc padajúcich hviezd − oblohu rozžiaria rýchle Leonidy.
Dnešný spln ukončí sériu štyroch supersplnov, ktoré sme videli v posledných mesiacoch. Supermesiace sme mali možnosť vidieť v auguste, v septembri a v októbri, a práve októbrový bol najväčší superspln v roku 2024.
Na Slovensku by mal spln dosiahnuť vrchol dnes večer o 22:28 h. Dnešnou nocou tak zavŕšime sériu supersplnov v tomto roku a na ďalšie supermesiace si tak bude musieť niekoľko mesiacov počkať.
Termín „superspln“ alebo „supermesiac“ označuje spln, ktorý sa vyskytuje v blízkosti perigea, čo je bod na lunárnej obežnej dráhe najbližšie k Zemi.
Keď počas perigea nastane spln (do 90 % minimálnej vzdialenosti od Zeme), zdá sa, že je väčší a jasnejší ako normálny spln, a aj preto dostal prívlastok − super.
Pri príležitosti supermesiaca si 15. novembra budú môcť fanúšikovia astronómie užiť aj pohľad na hviezdokopu Plejády, ktorá sa objaví vpravo dole od Mesiaca.
Plejády alebo Sedem sestier tvoria nádhernú hviezdokopu v blízkosti súhvezdia Býk. Toto je zároveň jedna z najbližších hviezdokôp na nočnej oblohe a možno ju pozorovať aj voľným okom.
Aby toho nebolo málo, tak okrem pozorovania hviezdokopy sa nám naskytne pohľad aj na úchvatný meteorologický roj Leonidy, ktoré sú známe svojimi rýchlymi meteormi.
V noci z nedele na pondelok bude vrcholiť najrýchlejší známy meteorický roj. Každý rok spadá ich najväčšia aktivita medzi 17. a 18. novembrom, avšak meteory je vidieť na oblohe už aj v týchto dňoch, a budú tak skvele dopĺňať pozorovanie supermesiaca.
Jasnosť Mesiaca síce môže zhoršiť pozorovacie podmienky, no odborníci tvrdia, že každú hodinu budeme môcť na oblohe vidieť asi 5 padajúcich hviezd. V ideálnych podmienkach ich môžete vidieť až 3-krát viac.