Slováci sa nezaprú. Takmer okamžite po zemetrasení sa internetom začali šíriť hoaxy, ktoré v ľuďoch vyvolávajú len zbytočnú paniku.
Zemetrasenie o sile 5,0 magnitúdy, ktoré sa vyskytlo v pondelok večer o 20:23 h neďaleko Domaše, vystrašilo množstvo ľudí. Je to pochopiteľné, keďže otrasy boli pomerne silné a cítili ho obyvatelia naprieč východom - od Uble po Gelnicu.
Čo však už pochopiteľné nie je, sú hoaxy, ktoré sa takmer okamžite začali šíriť internetom. Tie v ľudoch vyvolávajú len zbytočne ďalší strach.
Na sociálnych sieťach sa začali šíriť „overené“ informácie o tom, že Slovensko zasiahnu ďalšie zemetrasenia. Stať sa tak má presne o polnoci a potom nadránom nášho času. Ide o hoax.
Aj keď žijeme v modernej dobe, zemetrasenia sa predpovedať nedajú. Ide totiž o komplexné geologické udalosti, ktoré závisia od mnohých faktorov a sú ťažko predvídateľné. Existujú však vedci a geológovia, ktorí študujú zemetrasenia a snažia sa porozumieť vzorcom výskytu týchto udalostí, aby mohli lepšie pripraviť postihnuté oblasti na možné následky.
V rámci vedeckého výskumu sa vyvíjajú metódy na monitorovanie zemetrasení a získavanie dát, ktoré môžu pomôcť predvídať určité aspekty týchto udalostí, ako napríklad seizmická aktivita v určitých oblastiach. Tieto informácie môžu byť použité na zlepšenie stavebných noriem a na lepšiu prípravu na zemetrasenia, ale presné predpovedanie presného času, miesta a veľkosti zemetrasenia zatiaľ nie je možné.
Pravdou však je, že v prípade väčších zemetrasení sa v danej lokalite môžu vyskytnúť aj ďalšie zemetrasenia, tzv. dotrasy. Nie je to však podmienkou a spravidla sú tieto otrasy slabšie ako prvé zemetrasenie.
Povedať, že nás o polnoci či nadránom čaká ďalšie zemetrasenie je preto nezmysel. Neverte preto nezmyslom a hlúpostiam, ktoré sa internetom šíria.
V súvislosti so zemetrasením sme spustili aj online prenos. Na tomto odkaze nájdete všetky dôležité informácie >>>TU.