Roztápajúci sa permafrost na Sibíri odhalil ďalšie zachovalé pozostatky mamuta, tentokrát až 50-tisíc rokov staré.
Nebezpečne sa roztápajúci permafrost v sibírskom Jakutsku neustále odhaľuje nové pozostatky mamutov. Zvyčajne sú to mamutie kosti či kly, niekedy sa však jedná o unikátne neporušené pozostatky.
Keď sa tak stalo naposledy v roku 2012, išlo o 30-tisíc rokov staré mláďa mamuta. Tentokrát je objav ešte vzácnejší a vek pozostatkov sa odhaduje až na 50-tisíc rokov.
Jakutsko je krajinou mamutov, kde leží najchladnejšie obývané miesto aj hlavné mesto na zemi. Naša redaktorka tento chlad okúsila na vlastnej koži a o svoje zážitky sa podelila v reportáži>>>
Ruskí vedci deň pred Vianocami odhalili pozostatky mamutieho mláďaťa starého 50-tisíc rokov, ktoré sa našli počas leta v rozmŕzajúcom sa permafrostu v odľahlej Jakutskej oblasti na Sibíri.
Všetko nasvedčuje tomu, že „Yana“, ktorá bola pomenovaná podľa povodia rieky, kde bola objavená, bude najzachovalejším pozostatkom mamuta na svete.
Yana vážila viac ako 100 kg a bola vysoká 200 cm. Odhaduje sa, že keď uhynula, mala iba jeden rok.
Predtým bolo na svete len šesť podobných objavov – päť v Rusku a jeden v Kanade.
Yanu našli miestni v kráteri Batagaika, najväčšom permafrostovom (večne zamrznutom) kráteri na svete.
„Obyvatelia boli v správnom čase na správnom mieste,“ povedal vedúci laboratória Lazarevovho múzea mamutov.
„Videli, že mamut takmer úplne rozmrzol a rozhodli sa postaviť provizórne nosidlá, aby mamuta zdvihli na povrch,“ povedal Maxim Čerpasov.
Časť, ktorá sa rozmrazí ako prvá, spravidla často zožerú dravce alebo vtáky. Hoci zadné končatiny už boli zjedené, hlava je pozoruhodne zachovalá.
Výskumník v múzeu Gavril Novgorodov pre agentúru Reuters povedal, že mamut „pravdepodobne uviazol“ v močiari a „tak sa zachoval na niekoľko desiatok tisíc rokov“.
Yanu teraz skúmajú na Severovýchodnej federálnej univerzite v hlavnom meste regiónu Jakutsk. Vedci vykonávajú testy, aby potvrdili, kedy zomrela.
Nie je to jediný prehistorický objav, ktorý bol v posledných rokoch nájdený v obrovskom ruskom permafroste, keďže večne zamrznutá pôda sa začína topiť v dôsledku klimatických zmien.
Len minulý mesiac vedci v tej istej oblasti odkryli pozostatky čiastočne mumifikovaného tela šabľozubej mačky, o ktorej sa predpokladá, že má menej ako 32-tisíc rokov.
A začiatkom tohto roka boli tiež odkryté pozostatky 44-tisíc ročného vlka.