Hviezdny vláčik satelitov Starlink je v týchto dňoch opäť možné sledovať aj na Slovensku. Ak ste ho teda nestihli pozorovať včera, šancu máte vďaka jasnej oblohe aj dnes. Presný čas, o ktorej sa objaví, je však každý deň iný a trvá menej než 4 minúty. O koľkej to bude dnes?
Starlink je projekt vedený spoločnosťou SpaceX, ktorú založil Elon Musk. Cieľom Starlinku je vytvoriť globálnu sieť satelitov, ktorá bude poskytovať vysokorýchlostný internet s nízkou latenciou aj na odľahlých miestach na Zemi.
Každá várka satelitov Starlink, ktorú SpaceX vypustí, obsahuje desiatky až stovky malých satelitov, ktoré sa postupne rozostupujú, aby pokryli čo najväčšiu plochu.
Keď sa tieto satelity dostanú na obežnú dráhu, na niekoľko dní zostávajú blízko seba, čo vytvára dojem dlhého vláčika svetiel pohybujúceho sa po oblohe.
A práve v týchto dňoch môžeme toto vesmírne predstavenie pozorovať aj na Slovensku.
Z Floridy odštartovala nová séria satelitov Starlink včera ráno, kedy spoločnosť SpaceX vypustila do obehu 20 nových internetových satelitov.
Úkaz by mal byť nad celým Slovenskom dobre viditeľný ešte do 13. novembra. Najlepšie pozorovacie podmienky sú, samozrejme, na vyvýšených miestach, ideálne bez svetelného smogu a za jasného počasia, ktoré nám dnes počasie dopraje možno poslednýkrát pred avizovanou zmenou.
Vláčik sa na oblohe objaví iba na krátke 4 minúty a pamätajte, že každý deň je čas pre jeho pozorovanie iný. O koľkej by ste teda mali vyjsť von dnes?
Dnešné predstavenie prechodu hviezdneho vláčika nad Slovenskom začne o 17:40 h, len 11 stupňov nad severozápadným horizontom. Pohybovať sa budú smerom od severozápadu na sever.
Už o 17:44 ich pozorovanie skončí nad severným obzorom v súhvezdí Cepheus.
Overiť si ďalšie časy prechodu hviezdneho vláčika môžete cez viaceré aplikácie a stránky, napríklad na findstarlink.com.
Časy nie sú 100% presné, pretože obežná dráha satelitov sa často a bez varovania mení. Aj keď nad vami prejdú satelity, veľa vecí musí ísť správne, aby odrážali dostatok slnečného svetla na to, aby ich bolo vidieť.
V prípade, že sa aj vám podarilo zachytiť niečo zaujímavé v súvislosti s počasím či astronómiou, alebo sa vám podarí zachytiť priamo satelity Starlink, a chcete sa s tým pochváliť, môžete nám zábery poslať do redakcie. Budeme sa na ne tešiť.
Využiť môžete náš kontaktný formulár. Prípadne sme vám k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie WhatsApp.