Pod mimoriadne nebezpečným supervulkánom Yellowstone dochádza k podstatným zmenám. Vulkanická aktivita sa presúva zo západu na severovýchod. Čo to znamená?
Vedcom sa pod americkým supervulkánom Yellowstone podarilo objaviť významné ložiská magmy v novej lokalite. Štúdiom prírodných elektromagnetických polí v okolí Yellowstonskej kaldery našli vedci z US Geological Survey a Oregon State University najmenej sedem rezervoárov s vysokým obsahom magmy.
Niektoré z týchto nádrží, ktoré sa nachádzajú v rôznych hĺbkach od 4 do 47 kilometrov, okolo bodu, kde sa kôra stretáva s plášťom, sú prepojené a vytvárajú podzemnú sieť vulkanických komôr.
Nové zistenia naznačujú, že vulkanická aktivita na západnom konci Yellowstone by mohla ustupovať. V určitých častiach komplexu kaldery sú komory magmy uložené v segregovaných oblastiach s nízkym podielom taveniny, čo znamená, že tieto oblasti už pravdepodobne nevybuchnú.
Medzitým vedci našli pod severovýchodnou Yellowstonskou kalderou významné rezervoáre magmy spojenej s explozívnymi erupciami (ryolitická magma).
Tento severovýchodný rezervoár „ryolitickej taveniny“ je spojený s čadičom, ktorý sa pohybuje nahor zo spodnej zemskej kôry a dodáva teplo a materiál. Podzemná nádrž môže byť naplnená približne 440 kubickými kilometrami magmy, čo je podobné množstvo ako pri erupcii vodopádov Mesa Falls v Yellowstone pred 1,3 miliónmi rokov.
Tím dospel k záveru, že miesto budúcej možnej erupcie pod supervulkánom sa presunulo zo západu na severovýchod Yellowstonskej kaldery. Znamená to, že ak dôjde v budúcnosti k erupcii, tak tie sú oveľa pravdepodobnejšie v tejto lokalite.
Toto nové zistenie vedcov však nemusí nevyhnutne znamenať, že Yellowstone sa pripravuje na bezprostrednú erupciu. Sopky sú poháňané geologickými silami, ktoré fungujú v dlhých časových intervaloch, zvyčajne meraných v tisícročiach až miliónoch rokov, nie v mesiacoch alebo rokoch.
Aj keď sa môžu vyskytnúť známky pohybu magmy alebo inej sopečnej činnosti, tieto procesy sa rozvíjajú veľmi pomaly v porovnaní s ľudskými časovými mierkami.
Yellowstone mal za posledných 2,1 milióna rokov 3 obrovské soperčné erupcie: jeden pred 2,08 miliónmi rokov, ďalší pred 1,38 miliónmi rokov a posledný pred 631 000 rokmi. Priemerný čas medzi týmito obrovskými výbušnými erupciami je približne 725 000 rokov.