Aj na sklonku jesene sa na Slovensku opäť objavil nebezpečný komár tigrovaný. Pred dvomi dňami bol pozorovaný v okolí Považskej Bystrice.
Začiatkom tohto roka bol v Bratislave pozorovaný prvý jedinec invázneho druhu komára tigrovaného. Medzitým sa nebezpečne premnožil a v priebehu roka bol videný na viacerých miestach Slovenska.
Podľa najnovších informácií od našich čitateľov sa objavil len pred dvomi dňami v okolí Považskej Bystrice.
Ide o pomerne agresívny druh komára, ktorý lieta a bodá aj počas dňa a dokáže šíriť nebezpečné vírusy.
Ázijský komár tigrovaný prenáša 22 rôznych vírusov, akými sú západonílsky vírus, dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Podozrivé uštipnutie komárom netreba podceňovať, keďže takéto na prvý pohľad nevinné uštipnutie môže byť v niektorých prípadoch aj smrteľné.
Komár tigrovaný je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim výrazným čiernym a bielym pruhom na tele a nohách. Dospelé jedince dosahujú veľkosť približne 2 až 10 milimetrov.
Pre tohto komára je typické, že nelieta len večer a v noci, ale nevadí mu ani slnečný a teplý deň. Bodá doslova aj za bieleho dňa.
Dokáže ľahko prezimovať aj v našich končinách a preto nie je ničím prekvapivým, že bol pozorovaný v posledný októbrový deň v obci Sádočné, okres Považská Bystrica.
Slovenskí odborníci však ubezpečujú verejnosť, že na Slovensku sa zatiaľ báť nebezpečných chorôb ako eboly, vírusu Ziky či horúčky dengue nemusíme.
Tento invázny druh komára by nákazu prenášal tak, že by musel niekoho nakazeného pichnúť a potom pichnúť ďalšieho človeka. Tento scenár je nateraz na Slovensku nepravdepodobný.
Dobrú správu však vystrieda zlá. Je len otázkou času, kedy sa ázijský komár tigrovaný na Slovensku udomácni nadobro a vo veľkom počte. Vplyvom miernych zím a čoraz teplejších liet budú pre tento invazívny druh čoraz vhodnejšie podmienky na to, aby sa u nás udomácnil.