Búrková sezóna je tu a my sa pri búrkach často stretávame s názvami ako supercela alebo bow echo. Nie všetci však vieme, čo tieto pojmy presne znamenajú. Poďme si ich vysvetliť...
Supercela aj bow echo sú búrky alebo búrkové systémy, ktoré so sebou prinášajú veľmi nebezpečné počasie. Pri týchto dvoch typoch sú pri búrkach prítomné aj nebezpečné a život ohrozujúce sprievodné javy ako napríklad veľmi silný vietor, prívalové zrážky, intenzívne krupobitie, tornáda a častokrát aj veľmi vysoká blesková aktivita.
Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi, najmä v oblasti vzostupného prúdu. Táto rotujúca oblasť v búrkovej bunke sa označuje ako tzv. mezocyklóna a dosahuje priemer niekoľko kilometrov.
Supercely bývajú často sprevádzané početnými bleskovými výbojmi a prudkým prívalovým dažďom, krupobitím, pričom v niektorých prípadoch sa objavujú aj tzv. obrie krúpy, tj. s priemerom nad 5 cm, a často pri nich dochádza aj k vzniku nebezpečných tornád.
Poznáme tri druhy supercel:
Výskyt superciel v strednej Európe je menej častý v porovnaní s USA, ale počas intenzívnych búrok sa z času na čas objavujú aj u nás a na Slovensko prinášajú veľmi nebezpečné počasie.
Bow echo nie je búrka, ale ide o búrkový systém, ktorý má svoj charakteristický tvar, a to tvar prehnutého luku, ktorý je možné zreteľne vidieť na radare. Hovoríme o ňom vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.
Bow echo je nebezpečný najmä tým, že dokáže produkovať silné priame vetry a príležitostne aj tornáda. Tento jav je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy.
Búrkový systém pri bow echu tvoria viaceré konvektívne búrky, ktoré sa zlúčia do tvaru luku. Tento tvar je výsledkom sústredenia silného toku vzduchu v zadnej časti systému. Najsilnejší priamy vietor sa vyskytuje v strednej časti bow echa. Vietor v tejto centrálnej časti je veľmi silný a často dosahuje silu orkánu.
Bow echo môže mať veľkosť od 20 do 200 km a zvyčajne má životnosť 3 až 6 hodín. V niektorých prípadoch sa môže pri bow echu vytvoriť derecho alebo tzv. line echo wave (LEWP), ktorý charakterizuje vlnovitý tvar na radare. Tieto javy môžu na rozdiel od bežného bow echa trvať aj niekoľko desiatok hodín a prejsť obrovskú vzdialenosť (zvyčajne stovky kilometrov).