Na konci januára a vo februári budeme môcť pri jasnej nočnej oblohe vidieť až 7 planét našej slnečnej sústavy. Kde planéty hľadať?
Koniec januára si pre všetkých nadšencov vesmírnych udalostí priniesol jedinečnú príležitosť, a to vidieť až 7 planét našej slnečnej sústavy na nočnej oblohe.
Na jasnej oblohe môžeme v týchto dňoch pozorovať Venušu, Jupiter a Saturn, ktoré budú ľahko viditeľné voľným okom. Na oblohe budú svietiť ako jasné biele svetelné body a Mars bude svietiť ako oranžová bodka.
Planéty Urán a Neptún budú tiež súčasťou tejto zostavy, ale na ich zobrazenie budete už potrebovať ďalekohľad. Merkúr sa pripojí k tento planetárnej prehliadke až koncom februára.
Večer po západe slnka bude v týchto dňoch dominovať na juhozápadnom obzore veľmi jasný svetelný bod, ktorý vyzerá ako extrémne jasná hviezda.
Ide však o druhú planétu našej slnečnej sústavy – Venušu. Nad juhovýchodným obzorom je zase Jupiter, najväčšia planéta v našej slnečnej sústave.
Saturn je viditeľný v blízkosti Venuše, len dva stupne od seba, a na východe možno poľahky nájsť oranžový bod. Ide o Mars, ktorý bol v polovici januára najbližšie k Zemi, v opozícii k Slnku.
Na oblohe možno nájsť aj Urán a Neptún, no ich pozorovanie je už o niečo náročnejšie. Na ich nájdenie budete potrebovať ďalekohľad a mapu oblohy. Musíte presne vedieť, kde planéty hľadať, pretože je ľahké si ich pomýliť s inými slabšími hviezdami.
Koncom februára a začiatkom marca sa tejto prehliadke planét pripojí aj Merkúr. Pozorovať túto parádu môžete až do konca februára. Budete potrebovať iba jasnú, bezoblačnú noc.
Ide vskutku o veľmi špeciálnu príležitosť pre pozorovateľov hviezd, pretože ďalšie planetárne usporiadanie viditeľné zo Zeme sa očakáva až v roku 2040. Ak si túto príležitosť necháte ujsť, ďalšia sa naskytne o 15 rokov.