Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Parker Solar Probe sa priblížila k Slnku na najkratšiu vzdialenosť, čo sa kedy ľuďmi vyrobenému stroju podarilo. Je to obrovský úspech.
Parkerova solárna sonda bola do stredu našej Slnečnej sústavy vyslaná v roku 2018. Okolo Slnka už preletela asi 21-krát a zakaždým v o niečo kratšej vzdialenosti. Súčasný prelet ale prekonal doterajšie rekordy.
K povrchu Slnka sa v okamihu najväčšieho priblíženia sonda dostala na vzdialenosť asi 6,1 milióna kilometrov. Chránená pritom bola 11,5 centimetra silným štítom z uhlíkového kompozitu, aj tak bolo cieľom preletieť v blízkosti Slnka čo najrýchlejšie. Pohybovala sa rýchlosťou zhruba 692 000 kilometrov za hodinu a bola vystavená teplotám okolo +980 °C.
Signál z Parkerovej solárnej sondy vedci zaznamenali ešte posledné dni minulého roku po niekoľkodňovej pauze, počas ktorej signál nemali, zatiaľ čo stroj prelietal oblasťou s veľmi vysokými teplotami. Podľa NASA je sonda už mimo nebezpečenstva a funguje štandardne.
Vedkyňa NASA Nicola Foxová v tejto súvislosti pre BBC povedala, že sonda letela v blízkosti Slnka takou rýchlosťou, že by pri rovnakej rýchlosti jej let z Londýna do New Yorku trval iba 30 sekúnd. Zároveň poznamenala, že pokiaľ by Slnko a Zem delil iba meter, preletela sonda v blízkosti našej hviezdy vo vzdialenosti štyroch centimetrov.
Cieľom misie, pri ktorej sa sonda na Štedrý večer ponorila do vonkajšej atmosféry Slnka, kde čelila extrémnym teplotám a silnému žiareniu, je lepšie porozumieť fungovaniu hviezdy v strede našej Slnečnej sústavy.
„Toto skúmanie Slnka zblízka umožňuje sonde Parker Solar Probe vykonávať merania, ktoré vedcom pomôžu lepšie pochopiť, ako sa hmota v tejto oblasti zahrieva na milióny stupňov, vystopovať pôvod slnečného vetra a zistiť, ako sú energetické častice urýchľované na rýchlosť blízku rýchlosti svetla," uviedla agentúra.
Ešte detailnejšie informácie poslala sonda na Zem na Nový rok. Teraz sa pustili do práce, aby dáta čo najskôr pretavili do nových poznatkov a teórií o našej najbližšej a najdôležitejšej hviezde.