Namiesto vône jari nás pred Veľkou nocou čaká závan Sahary. Slovensko sa od nedele 13. apríla zahalí do prachového závoja, ktorý k nám dorazí až zo severnej Afriky. Saharský prach bude ovplyvňovať kvalitu ovzdušia počas celého veľkonočného týždňa. Jav môže skomplikovať život alergikom, astmatikom aj vodičom, ktorých autá pokryje jemný nános piesku.
Slovensko čaká nezvyčajný veľkonočný týždeň. Od nedele 13. apríla a minimálne až do nedele 20. apríla, ktorú kresťania oslávia ako Veľkonočnú nedeľu, bude naše ovzdušie pod vplyvom saharského prachu. Tento prírodný jav má reálne dopady na zdravie aj kvalitu ovzdušia.
Saharský prach sa k nám dostáva cez tzv. výškové prúdenie. Silný vietor nad Severnou Afrikou zdvihne drobné častice prachu z povrchu Sahary a tie sú následne prenesené tisíce kilometrov cez Stredozemné more až nad strednú Európu. Takýto jav nie je na jar výnimočný, no tentoraz má mať mimoriadne vysokú intenzitu.
Meteorologické modely nateraz predpovedajú, že koncentrácie prachu v ovzduší budú najvyššie v stredu 16. apríla, kedy by mohli dosiahnuť až 1711 mikrogramov na meter štvorcový. To je výrazne nad bežným priemerom a môže mať citeľný vplyv na kvalitu ovzdušia na celom území Slovenska.
Aj keď sa môže zdať, že jemný prach v atmosfére nás veľmi neovplyvní, v skutočnosti má dosah na viaceré oblasti života. Pri zrážkach sa usádza na povrchoch, čo môže spôsobiť viditeľný povlak na autách, oknách a iných povrchoch. Špinavé autá s hnedožltým filmom budú počas nasledujúcich dní bežným javom.
Zdravotníci upozorňujú, že najviac ohrození sú ľudia s ochoreniami dýchacích ciest, astmatici, starší ľudia a malé deti. Počas dní s najvyššou koncentráciou prachu sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu vonku, najmä v mestách a v oblastiach so slabým vetrom, kde sa častice zdržia dlhšie.
Atmosférické častice zároveň lámu svetlo, čo spôsobuje výraznejšie farby pri západoch slnka. Oranžovo-červené nebo môže v týchto dňoch vyzerať mimoriadne dramaticky a fotogenicky. Aj to je jedna z tvárí saharského prachu – znečistenie, ktoré zároveň vytvára nevšedné vizuálne scenérie.
Vzhľadom na prichádzajúce sviatky môže tento jav ovplyvniť aj veľkonočné aktivity. Napríklad šibačka či oblievačka na čerstvom vzduchu môže byť pre niektorých citlivejších ľudí menej príjemná.
Modely zatiaľ predpokladajú prítomnosť saharského prachu až do Veľkonočnej nedele 20. apríla. Nie je však vylúčené, že jeho výskyt bude pokračovať aj po tomto dátume – všetko bude závisieť od ďalšieho vývoja atmosférického prúdenia, ktorý sa zatiaľ nedá s istotou predpovedať.
Tohtoročná Veľká noc tak bude možno menej o vôňach jari a viac o piesku vo vzduchu. No aj to je súčasť dnešného prepojeného sveta – vietor z Afriky dokáže ovplyvniť nielen počasie, ale aj sviatočnú náladu na inom kontinente.