
TAKTO ušetríte peňaženku aj planétu
Reklama
Chemko Strážske je dlhodobo obrovskou envirozáťažou na Slovensku. PCB látky sú v pôde, vode, zvieratách aj ľuďoch.
Najväčším problém je podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského kontaminácia pôdy. Z nej sa látky uvoľňujú do vody. PCB látky sa nachádzajú ale aj v telách zvierat a ľudí. Minister sa vyjadril, že koncentrácia týchto látok je v Strážskom najvyššia na svete.
Minister sa stretne počas nasledujúceho týždňa so zástupcami miest a obcí Zemplína, agrorezortu, poslancami NR SR a odborníkmi. Diskutovať budú o ostránení tejto obrovskej envirozáťaže pomocou moderných technológií.
Už v lete pracovníci ministerstva odobrali vzorky z tejto oblasti z pôdy, vody aj živočíchov, aby zistili do akej miery je prostredie znečistené v lokalite tepláreň, ošipáreň a pri prameni, kde sú PCB látky zakopané v sudoch. O týchto sudoch, z ktorých vytekajú nebezpečné látky sme písali už v januári.
PCB látky, teda polychlórované bifenyly, sú látky, ktoré sa v prírode nerozkladajú. Na ich odstránenie chcú použiť humínových kyselín a zeolit, ktoré tieto látky eliminujú. V prvej fáze ich plánujú použiť do oblastí, odkiaľ boli odobraté vzorky. Malo by sa to stať už do konca tohto roka.
Postupne ich skúsia použiť aj na zvieratá a ich účinok a stav budú monitorovať.
Negatívny vplyv týchto látok na zvieratá a aj ľudí vidno dodnes. Podľa agrorezortu stoja za mnohými spontánnymi potratmi, vrodenými poruchami novorodencov či onkologickými ochoreniami a poruchami funkcie štítnej žľazy.