Najväčším zabijakom medzi infekčnými chorobami už nie je Covid-19. Je ním táto choroba

Ema Bazhaykin

Počet úmrtí na COVID-19 prekonala minulý rok choroba, ktorá bola obávaným zabijakom aj v minulosti.

Rekord COVIDu-19 ako najsmrteľnejšej infekčnej choroby na planéte bol aktuálne prekonaný. Podľa novej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ho predbehla choroba, ktorá sa na prvých rebríčkoch držala aj v minulosti.

V súčasnosti je tuberkulóza (TBC) opäť najväčším zabijakom medzi infekčnými patogénmi. Predtým sa držala na prvom mieste, kým ju v roku 2020 prekonal COVID-19.

Do popredia sa vrátila minulý rok

Na základe údajov zo 193 krajín WHO zistila, že v roku 2023 zomrelo na TBC na celom svete 1,25 milióna ľudí, čo je prevýšenie celosvetového počtu úmrtí na COVID-19 o 320 000 za rovnaké obdobie.

 


Celkovo v minulom roku ochorelo na TBC 10,8 milióna ľudí, čo predstavuje mierny nárast z 10,7 milióna prípadov v roku 2022 a výrazný nárast v porovnaní s 10,4 milióna a 10,1 milióna infekcií hlásenými v roku 2021 a 2020.

V roku 2023 sa 87 % infekcií vyskytlo len v 30 krajinách, pričom India, Indonézia, Čína, Filipíny a Pakistan spolu predstavujú 56 % záťaže.

TBC spôsobená patogénnou baktériou Mycobacterium tuberculosis je liečiteľná v približne 85 % prípadov, no zabíja takmer 50 percent chorých, ktorí sa neliečia.

Na ukončenie epidémie je potrebné čo najskôr konať

„Tuberkulóza (TBC) je choroba, ktorej sa dá predchádzať a zvyčajne sa dá vyliečiť,“ uvádza sa v správe WHO.

„Avšak v roku 2023 sa TBC pravdepodobne po 3 rokoch, v ktorých bola nahradená koronavírusovou chorobou (COVID-19), stala hlavnou príčinou úmrtí na jeden infekčný agens a spôsobila takmer dvakrát toľko úmrtí ako HIV/AIDS,“ dodáva.

 

„Na ukončenie globálnej epidémie TBC do roku 2030 je potrebné urýchlene konať, čo je cieľ, ktorý prijali všetky členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN) a Svetová zdravotnícka organizácia,“ píšu autori.

Napriek tomu, že tento cieľ sa označuje ako „vzdialený “, WHO identifikuje „niekoľko pozitívnych trendov“. Napriek tomu, že sa choroba vracia na vrchol celosvetových zabijakov, počet úmrtí súvisiacich s tuberkulózou v skutočnosti už niekoľko rokov klesá, s výnimkou rokov 2020 a 2021.

V roku 2021 dosiahol počet obetí vrchol na úrovni 1,42 milióna, zatiaľ čo súčasné čísla zostávajú výrazne pod úrovňou pred pandémiou, čiže 1,34 milióna úmrtí v roku 2019.

Nádejou budú nové vakcíny

V súčasnosti je vo fáze klinických testov aj šesť nových vakcín, čo vedie k nádeji, že nová liečba by mohla byť dostupná v priebehu nasledujúcich piatich rokov. 

Celkovo však financovanie TBC zostáva ďaleko od cieľa. Napríklad minulý rok bolo na preventívne, diagnostické a liečebné služby k dispozícii iba 5,7 miliardy USD. Cieľom WHO bolo pritom 22 miliárd USD ročne do roku 2027. 

Podobne 1 miliarda USD vynaložená na financovanie výskumu TBC v roku 2023 je podstatne nižšia ako ročný cieľ 5 miliárd USD.

„Skutočnosť, že TBC stále zabíja toľko ľudí, je poburujúca, keďže máme nástroje na jej prevenciu, detekciu a liečbu,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus .

„WHO vyzýva všetky krajiny, aby splnili konkrétne záväzky, ktoré prijali, rozšírili používanie týchto nástrojov a ukončili epidémiu tuberkulózy,“ dodal.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
7 °C / -5 °C
Irma
Zajtra
Zamračené
7 °C / -7 °C
Leopold
Sobota
Zamračené
8 °C / -4 °C
Agnesa
Nedeľa
Prehánky
9 °C / -4 °C
Klaudia
Pondelok
Prehánky
10 °C / -3 °C
Eugen
Utorok
Zamračené
7 °C / -4 °C
Alžbeta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd