Mohutné požiare v Čile si už vyžiadali životy 131 ľudí a stovky ľudí je nezvestných. Podľa úradov ide o najhoršiu tragédiu v histórii krajiny za posledné roky. Teplo a sucho podporujú šírenie plameňov.
Lesné požiare, ktoré trvajú od minulého týždňa, spustošili rozsiahle oblasti stredného a severného Čile. Oheň spálil tisíce hektárov.
Podľa odhadov bolo zničených najmenej 15 000 domov. Najväčšie straty zaznamenáva centrálny región Valparaiso vrátane mesta Vina del Mar. Sú to miesta obľúbené domácimi aj zahraničnými turistami.
V utorok úrady uviedli, že počet obetí stúpol na 131, no identifikovali len 35 tiel. Záchranné tímy nachádzajú ďalšie telá v ruinách domov a vypálených lesoch. Stovky ľudí sú nezvestné a úrady varujú, že obetí bude pribúdať.
Prezident Gabriel Boric označil požiare za najhoršiu tragédiu od roku 2010, kedy zemetrasenie s magnitúdou 8,8 zabilo asi 500 ľudí. Podľa OSN ide o najsmrteľnejšie požiare v histórii Čile.
Pondelok a utorok bol v krajine vyhlásený štátny smútok. V pondelok manažéri viac ako 100-ročnej Národnej botanickej záhrady vo Vina del Mar oznámili, že požiar zdevastoval takmer 98 % územia.
Vedci zdôrazňujú, že k takýmto rozsiahlym požiarom výrazne prispeli vysoké teploty vzduchu. Domnievajú sa, že jedným z dôvodov, prečo sa plamene rýchlo šírili na veľké vzdialenosti, boli silné poryvy vetra.
Raul Cordero, klimatológ na univerzite v Santiagu, zdôraznil, že silný vietor je počas leta v strednom Čile bežným javom, ale teploty sú oveľa vyššie ako pred desiatkami rokov.
Teplota 31. januára dosiahla v Santiagu +37,3 °C, čo je tretia najvyššia teplota v krajine za vyše sto rokov. Podľa januárovej štúdie zverejnenej v časopise Nature za posledných pár rokov došlo v Čile k veľkému nárastu počtu lesných požiarov, pre ktoré sú ideálne podmienky vysoké teploty, sucho a silný vietor. Za posledné desaťročie zhorelo v celej krajine 1,7 milióna hektárov.