Americká geologická služba USGS oznámila, že washingtonská hora Mount Adams nedávno zaznamenala dosť nezvyčajnú seizmickú aktivitu. Namiesto obvyklého jedného zemetrasenia každé dva až tri roky sa v oblasti len v septembri vyskytlo spolu šesť zemetrasení.
Washingtonská sopka prekvapuje! Počas septembra sa po ňou triasla zem až 6-krát, čo je nezvyčajne veľa. Majú Američania dôvod na obavy?
Podľa vyhlásenia USGS tento nepokoj dokonca predstavuje najviac zemetrasení lokalizovaných na Mount Adams za mesiac od začiatku monitorovania v roku 1982.
Šesť septembrových zemetrasení malo magnitúdu od 0,9 do 2,0 a zachytila ich seizmická stanica vzdialená približne 11 kilometrov od vrcholu Mount Adams.
Otázka, ktorá visí vo vzduchu − majú sa Američania báť? Služba USGS túto otázku zodpovedala a uviedla, že súčasná úroveň zemetrasenia nie je dôvodom na obavy.
Mount Adams je síce klasifikovaná ako „vysoko ohrozená“ sopka (ktorá berie do úvahy predchádzajúce erupcie a to, ako môže erupcia ovplyvniť obyvateľstvo), ale je tiež celkom tichá – naposledy vybuchla pred 3 800 až 7 600 rokmi.
Navyše žiadne zo zemetrasení nebolo dostatočne silné, aby tieto otrasy bolo cítiť na povrchu a ani sa nevyskytli žiadne iné typické znaky blížiacej sa erupcie.
Vulkanológovia preto verejnosť ubezpečujú, že momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by sa sopka nejakým spôsobom odplyňovala a ani satelitné snímky neukázali žiadnu deformáciu zeme.
Na druhej strane, stále nie je úplne jasné, prečo došlo k nárastu zemetrasení pod sopkou za posledný kalendárny mesiac. Sopku však budú odborníci po tomto seizmickom nepokoji pozornejšie monitorovať.