Hviezdna loď SpaceX, najväčšia raketa na svete, sa opäť vydá do mimozemského priestoru. Orbitálny let je naplánovaný na utorok. Ide už o šiesty test systému, ktorý bol navrhnutý na prepravu veľkých nákladov na obežnú dráhu a v budúcnosti nám môže pomôcť aj pri kolonizácii Mesiaca či Marsu.
Šiesty testovací let rakety Starship patriacej spoločnosti SpaceX Elona Muska sa má uskutočniť v utorok, teda zajtra, 19. novembra.
Ako spoločnosť oznámila na svojom webe, 30-minútové štartovacie okno sa otvorí o 16:00 centrálneho času, u nás to bude o 23:00. Raketa odštartuje zo Starbase v Boca Chica v Texase.
Ako vysvetlili zástupcovia SpaceX, nadchádzajúci testovací let sa zameria na niekoľko dôležitých fáz procesu štartu. Účelom testu je vrátiť nosnú časť na miesto štartu a bezpečne s ňou pristáť, reštartovať motor lode vo vesmíre a analyzovať tepelný štít a manévre počas opätovného vstupu a pristátia vo vodách Indického oceánu. Inžinieri dúfajú, že zozbierané údaje ich priblížia k vytvoreniu „opakovane použiteľného“ systému.
Starship je dvojstupňová megaraketa, ktorá meria vyše 121 metrov. Jeho prvým stupňom je Super Heavy booster, štartovací modul a druhým stupňom je samotná kozmická loď. Systém má vyniesť na obežnú dráhu najväčšie užitočné zaťaženie a výrazne znížiť náklady na takúto prepravu.
Podľa SpaceX má mať Starship v budúcnosti kľúčovú úlohu pri kolonizácii Mesiaca a neskôr aj Marsu. Dostatočne veľká flotila môže dokonca umožniť trvalé dopravné spojenie s Mesiacom. NASA tiež dúfa v misiu SpaceX , ktorá chce vyslať svojich astronautov na Mesiac pomocou rakety Starship v rámci misie Artemis 3 plánovanej na rok 2026.
Skúšobné lety rakety neboli vždy úspešné. Počas prvého pokusu, v apríli 2023, kozmická loď explodovala vo vzduchu. K výbuchu došlo 4 minúty po štarte, keď sa nepodarilo odpojiť od superťažkej rakety, ktorá modul nesie.
Druhý neúspešný pokus sa uskutočnil v novembri 2023. Horný stupeň rakety sa oddelil od prvého stupňa, no následne explodoval. Vo svojom treťom lete (marec tohto roku) Starship prvýkrát vykonala manéver vstupu do atmosféry z vesmíru. Potom bola znova zničená, no inžinieri počas letu nazbierali množstvo cenných údajov.
Počas štvrtého skúšobného letu 6. júna tohto roku niekoľko minút po štarte sa posilňovač oddelil a potom spadol do Mexického zálivu. Hviezdna loď prežila vstup do atmosféry a hoci sa počas letu vyskytlo niekoľko porúch, neovplyvnili test. Úspešná bola aj piata skúška 13. októbra.