Najväčšia a najstaršia ľadová hora na svete, A23a, sa po desaťročiach opäť pohla a teraz uviazla. Tento masívny ľadovec predstavuje nielen potenciálne nebezpečenstvo pre miestnu faunu, ale môže taktiež obohatiť oceánske vody o živiny.
Najväčšia a najstaršia ľadová hora na svete, známa ako A23a, uviazla na kontinentálnom šelfe pri subantarktickom ostrove Južná Georgia.
Tento obrovský kus ľadu, ktorý sa rozkladá na ploche približne 3 900 km², sa odtrhol od antarktického šelfového ľadovca Filchnera-Ronneho ešte v roku 1986. Viac ako tri desaťročia zostal na morskom dne vo Weddellovom mori, až sa v roku 2020 začal pomaly pohybovať.
Dňa 1. marca 2025 uviazol pri ostrove Južná Georgia, kde momentálne blokuje niektoré migračné trasy morských živočíchov.
Vedci z British Antarctic Survey (BAS) predpokladajú, že teplejšie vody, vlny a príliv spôsobia rozpad tejto obrovskej masy ľadu na menšie ľadovce, ktoré sa postupne roztopia.
Tento proces by mohol obohatiť oceánske vody o živiny, čo by podporilo rýchly rast fytoplanktónu a posilnilo potravinový reťazec v oblasti. Biogeochemička, Laura Taylorová z BAS uviedla, že takéto ľadovce fungujú ako "živná bomba", ktorá podporuje ekosystémy v inak menej produktívnych oblastiach oceánu.
Oceánograf, Andrew Meijers z BAS dodal, že ak ľadovec zostane dlhodobo na mieste, jeho vplyv na faunu ostane relatívne malý. Ak sa však dá opäť do pohybu, môže narušiť potravinové reťazce a znemožniť prístup niektorým zvieratám k tradičným migračným trasám, čo by mohlo ovplyvniť populáciu tuleňov, tučniakov a iných druhov.
Vedci neustále monitorujú situáciu a vypracovávajú štúdie o možných dopadoch na miestny ekosystém. Odhaduje sa, že ak ľadovec nezačne opäť driftovať, môže v tejto oblasti zostať dlhší čas a postupne sa rozpadnúť.
Tento vývoj zdôrazňuje dynamickú povahu antarktického ľadového prostredia a jeho možný vplyv na globálne oceánske ekosystémy.