V týchto dňoch sa v dôsledku veľkého chladu v Škandinávii ukazujú najkrajšie oblaky na svete. Ide o polárne stratosférické oblaky, ktoré vyzerajú ako oblaky z dúhy počas bieleho dňa.
Polárne stratosférické mraky sú znakom extrémneho chladu. Stratosféra zvyčajne nemá žiadne oblaky, až na tento jeden druh, aj keď v skutočnosti nejde o oblaky v pravom slova zmysle.
Polárne stratosférické oblaky (PSC) vznikajú, keď teplota klesne na ohromujúco nízkych -85 °C. Potom a až potom sa môžu široko rozmiestnené molekuly vody v stratosfére zlúčiť do malých ľadových kryštálikov. Keď slnečné svetlo zasiahne tieto kryštály, rozkvitnú intenzívnou dúhovou farbou.
V týchto dňoch ich už pozorovali vo Švédsku, Fínsku aj v Nórsku, kde teploty klesajú k -30 °C, a najmä časti Laponska sú tak mimoriadne chladné a mrazivé, pričom denné maximá sa tu pohybujú len okolo -20 °C. Takéto chladné počasie praje vzniku týchto vzácnych oblakov.
V skutočnosti existujú dva typy PSC. Tie, ktoré sú v týchto dňoch pri troche šťastia v Škandinávii viditeľné, sú neškodné oblaky II. typu, vyrobené z čistej vody ľadových kryštálov.
PSC I. typu už však nie sú také neškodné. Obsahujú vodný ľad a kyselinu dusičnú, a sú spojené s ničením ozónu, a môžu dokonca predznamenávať otvorenie ozónovej diery. Tieto dva sa dajú ľahko rozlíšiť: PSC typu II sú veľmi farebné, zatiaľ čo oblaky typu I majú tendenciu byť bledé a svetlejšie.
Vo väčšine zím nie je arktická stratosféra dostatočne chladná pre PSC II. typu až do januára. Vidieť ich v polovici decembra je pomerne nezvyčajné.
Najkrajšie polárne stratosférické oblaky sa objavujú pred východom slnka a po západe slnka v období súmraku, keď je slnko medzi asi 1° až 6° pod horizontom