Včera večer oblohu nad južným Slovenskom rozžiaril veľmi jasný bolid. Obloha sa na pár sekúnd premenila na deň. Následne meteor zhorel v atmosfére a zhasol.
V stredu večer okolo 20:30 h nad nami preletela jasná ohnivá guľa. Meteor sa dostal do atmosféry nad Slovenskom, kde na pár dlhých sekúnd rozžiaril oblohu natoľko, že noc sa zmenila na deň. Následne meteor zhasol.
Tento prelet bolidu videli viacerí obyvatelia južného Slovenska aj severného Maďarska. Dokonca niekoľko svedkov hlásilo, že počuli aj prenikavý zvuk, ktorý sprevádzal horiaci bolid v našej atmosfére.
Prelet bolidu sa podarilo zachytiť aj na kamery na severe Maďarska, kde je vidieť, aký bol bolid na oblohe jasný.
Aj keď tieto pojmy znejú rovnako, označujú niečo iné. Mnohí si tieto názvy mýlia, preto si pripomeňme, čo znamenajú.
Meteoroidy sú relatívne malé telesá zložené z kameňov a kovov, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre. Môžu byť malé ako zrniečka alebo aj meter široké. Menšie objekty sa nazývajú mikrometeoroidy alebo medziplanetárny prach.
Meteor vzniká, keď meteoroid vstúpi do atmosféry Zeme a jeho aerodynamické zahrievanie vytvorí pruh svetla, ktorý môžete pozorovať voľným okom. Úkaz sa väčšinou odohráva v časti atmosféry nazývanej mezosféra, ktorá sa nachádza 76 až 100 kilometrov nad povrchom Zeme.
Extrémne jasný meteor sa nazýva bolid − zvyčajne musia byť na oblohe jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme. Ešte jasnejšie meteory sa zvyknú označovať ako superbolidy.
Ak úlomky z vesmírneho telesa, ktoré prejde atmosférou Zeme, „prežijú“ a dopadnú na povrch, stávajú sa z nich meteority. Meteorit teda môže pochádzať z asteroidu aj meteoroidu či kométy.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie, alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. cez aplikáciu WhatsApp. Využiť môžete aj náš kontaktný formulár.