Globálne emisie oxidu uhličitého v prvom polroku klesli medziročne o rekordných o 1 551 miliardy ton, čo je dokonca viac ako počas 2. svetovej vojny. Môžu za to obmedzenia kvôli šíreniu nového koronavírusu.
Globálne sa nám v prvom polroku podarilo znížiť emisie CO2 o rekordné množstvo. Ide o medziročný pokles o 8,8 %, čo je zatiaľ najvyšší pokles emisií, dokonca väčší ako pokles v čase 2. svetovej vojny.
Obmedzenia kvôli šíreniu nového koronavírusu priniesli pozitíva aspoň v tejto sfére. Na jar tohto roku vlády po celom svete uzavreli továrne a firmy, aby zabránili šíreniu ochorenia Covid-19.
Výrazne sa tak znížila spotreba energie pre priemyselnú výrobu a dopravu, čo malo za následok pokles emisií skleníkových plynov. Tiež teplejšie počasie na severnej pologuli oproti normálu spôsobilo, že emisie boli o niečo nižšie.
Skupina vedcov z Číny, Francúzska, Japonska a USA analyzovali denné, týždenné a sezónne trendy emisií oxidu uhličitého pred a po pandémii. Najvýraznejší pokles emisií bol v apríli, kedy platili najprísnejšie obmedzenia.
Množstvo emisií sa potom začal postupne zvyšovať koncom apríla a v máji, kedy sa v Číne a v Európe obnovila ekonomická aktivita. Pokles emisií súvisiacich s dopravou však pretrvával.
Vzhľadom na rastúci počet chorých na severnej pologuli a opatreniam, ktoré vlády v týchto dňoch prijímajú, sa dá očakávať, že doprava i priemysel budú opäť obmedzené aj na konci roka. Je zrejmé, že emisie teda budú naďalej klesať.