Na svete je čoraz viac fytoplanktónu. Nadbytok týchto rias môže priniesť problémy

Zuzana Macháčová

Medzinárodný tím vedcov analyzoval satelitné snímky z rokov 2003 až 2020. Zistili, že plocha, ktorú zaberá pobrežný fytoplanktón, sa na celom svete dramaticky a rýchlo zväčšuje. Nadbytok týchto rias vo vodných útvaroch môže spôsobiť vážne problémy. 

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Nature sa v rokoch 2003 až 2020 zvýšil rozsah aj frekvencia kvitnutia pobrežného fytoplanktónu. Tie môžu prispievať k produkcii toxínov a znižovať množstvo kyslíka.

Viac mŕtvych zón

Fytoplanktónové kvety sú zhluky mikroskopických rias, ktorým sa darí v povrchovej vrstve morských a sladkovodných ekosystémov. Vedci predpovedajú, že v dôsledku ľudskej činnosti sa kvitnutia budú vyskytovať častejšie a budú pokrývať väčšie plochy.

Kvitnutie poskytuje potravu a živiny iným organizmom. Avšak je spojené aj s negatívnymi účinkami, ako je produkcia toxínov, ktoré sa môžu hromadiť v potravinových reťazcoch.

Tie majú za následok zníženie množstva dostupného kyslíka. V dôsledku toho sa vytvorí čoraz viac tzv. mŕtvych zón na miestach, kde ekosystém predtým nemal problém s rovnováhou.

Satelitná snímka rozvíjajúceho sa fytoplanktónu, fotografia z roku 2013, zdroj: NASA
Satelitná snímka rozvíjajúceho sa fytoplanktónu, fotografia z roku 2013, zdroj: NASA

Novú mapu kvitnutia fytoplanktónu v celosvetovom meradle nedávno vypracovali vedci z Kanady, Číny a USA. Pri jej tvorbe využili výsledky analýzy 760 000 snímok získaných v rokoch 2003 až 2020 zo satelitov NASA.

Na základe analýzy satelitných snímok vedci zistili, že celková plocha postihnutá kvitnutím v roku 2020 predstavovala 31,47 milióna km², čo zaberá 8,6 % plochy svetového oceánu. V roku 2003 bola táto plocha o 3,97 milióna km² menšia. 

Fytoplanktón kvitnúci pri pobreží Islandu, fotografia z roku 2014, zdroj: NASA
Fytoplanktón kvitnúci pri pobreží Islandu, fotografia z roku 2014, zdroj: NASA
 

Vedci použili aj ďalšie meranie na preskúmanie percentuálneho nárastu kvitnutia fytoplanktónu. Za sledované obdobie zaznamenali nárast o 59,2 %.

Taktiež spozorovali, že existuje silná korelácia medzi nárastom teploty povrchu mora a priemernou frekvenciou kvitnutia. Podľa autorov štúdie je mapa kvitnutia cenným zdrojom informácií a môže sa použiť pri formovaní environmentálnej politiky.

Podrobné informácie o rozsahu a frekvencii kvitnutia pobrežného fytoplanktónu pomáhajú vedcom pochopiť, ako vzniká a zaniká. Takéto informácie sa môžu použiť na posúdenie rizík a prínosov kvitnutia. Taktiež môžu pomôcť pri vypracovaní stratégií na minimalizáciu výskytu alebo škodlivých účinkov kvitnutia. 

Fytoplanktón vo vodách Baltského mora neďaleko Gotlandu, zdroj: NASA
Fytoplanktón vo vodách Baltského mora neďaleko Gotlandu, 13. júla 2005, zdroj: NASA
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
4 °C / -14 °C
Daniela
Zajtra
Skoro jasno
2 °C / -15 °C
Drahoslav
Nedeľa
Polooblačno
2 °C / -15 °C
Andrea
Pondelok
Občasný dážď
10 °C / -3 °C
Antónia
Utorok
Občasný dážď
11 °C / 0 °C
Bohuslava
Streda
Dážď so snehom
7 °C / 0 °C
Severín
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd