Na Slovensku v uplynulých dňoch prevládalo inverzné počasie. Pri ňom je krajšie a teplejšie na horách, pričom v nížinách je naopak pochmúrno až depresívne. S podobným rázom počasia pritom treba počítať aj v ďalších dňoch.
Ešte včera sme vám priniesli informáciu o tom, kde sa vyrábajú mraky. Fotografia z Brna z predošlých dní zachytávala elektráreň, ktorá pri dobrom uhle vyzerá, akoby produkovala oblačnosť.
Dialo sa tak preto, lebo nad strednou Európou sa nachádzala oblasť vysokého tlaku vzduchu a začala sa tvoriť nízka oblačnosť. Takáto silná inverzná vrstva pretrvávala na mieste niekoľko dní.
Nielen v Česku, ale aj u nás v posledných dňoch prevláda inverzné počasie. Najskôr si však povedzme o inverzii niečo viac.
Na jeseň sú dni už čoraz kratšie a vpády studeného vzduchu čoraz častejšie. Častokrát sa preto stáva, že studený vzduch nahradí teplý vzduch, no keďže je studený vzduch ťažší, ostane pri povrchu.
Noci sú už dlhšie a od povrchu sa tak prízemná vrstva vzduchu ešte výraznejšie ochladzuje. Studený vzduch je pri povrchu chladnejší ako niekoľko stoviek metrov nad ním.
Vznik inverzie ochladzovaním zemského povrchu sa v meteorológii nazýva radiačná inverzia. Inverzia spôsobená výmenou vzduchových hmôt, prúdením teplejšieho vzduchu nad chladný vzduch, sa nazýva inverzia advekčná.
Na Slovensku v týchto dňoch pozorujeme kombináciu radiačnej a advekčnej inverzie. Vo vyšších polohách sa vytvára hmla radiačná, ktorá sa v priebehu dňa postupne rozpadá. Pozorujeme ju najmä počas noci a ráno. Naopak, v nížinách pozorujeme prevažne advekčnú inverziu, kedy sa nízka oblačnosť a hmla počas celého dňa nerozplynú.
To, že aj u nás prevláda inverzné počasie, dokazuje napr. aj sondáž z Popradu. Na priloženom obrázku môžeme vidieť tak nízku vlhkosť na hranici inverzie, ako aj to, že teplota s rastúcou výškou narastá.
Za teplejším a krajším počasím tak treba v týchto dňoch ísť do hôr. Tam môže byť totiž aj o 10 stupňov teplejšie, než v nížinách, kde prevládajú nízka oblačnosť či hmly.
Podľa predpovedí s podobným rázom počasia, teda inverziou, môžeme počítať počas celého víkendu. Na začiatku týždňa by mal na našom území pokračovať doterajší charakter počasia. V nižších polohách sa však objaví viac slnečných lúčov.
Výraznejšia zmena počasia v podobe sneženia či ochladenia, sa očakáva, podľa doterajších výstupov modelov, až niekde na začiatku tretej dekády mesiaca. Teda po 22. novembri.