Počas noci z nedele na pondelok sa na Slovensku opäť objavila polárna žiara, ktorá nadobudla krásne odtiene. Pozorovali ju na východnom Slovensku.
Slnko je v týchto dňoch veľmi aktívne. Pred niekoľkými dňami k výronu koronálnej hmoty v dôsledku slnečnej erupcie, ktorá si to nasmerovala k Zemi. Nabité častice interreagovali s geomagnetickým poľom Zeme, vplyvom čoho došlo ku geomagnetickej búrke.
V dôsledku jej intenzity G2 sme vo štvrtok 2. mája pozorovali polárnu žiaru, no to nie je všetko! Počas víkendu došlo k dvom ďalším slnečným erupciám, a to až triedy X, čo je najvyššia možná sila erupcie.
Kvôli tejto mimoriadnej aktivite Slnka sme mohli pozorovať polárnu žiaru aj počas uplynulej noci. Podľa predpovedí vesmírneho počasia Spaceweather mal výron koronálnej hmoty k našej planéte doraziť v pondelok ráno za úsvitu, no dorazil o pár hodín skôr.
Polárnu žiaru zachytili webové kamery už tesne po polnoci, a to v obci Debraď na východnom Slovensku. Polárna žiara bola síce slabšia, no bola pekne definovaná svojou fialovou farbou.
Krásna ružová polárna žiara sa objavil aj na strednom Slovensku v Žiari nad Hronom.
V našej zemepisnej šírke boli dva výrazné vrcholy, a to tesne po polnoci a pár minút pred 2.00 hod. Oblačnosť síce na mnohých miestach bránila pozorovaniu, predsa len ju bolo možné zachytiť aj z nášho územia.
Nádhernú polárnu žiaru sa podarilo zachytiť aj v Česku, kde polárna žiara nadobudla jemný ružový odtieň. Obe boli viditeľné aj voľným okom, napriek cirrovým mrakom.
Dokonca aj naši maďarskí susedia mali možnosť vidieť tento krásny úkaz, ktorý sa v týchto južnejších končinách neobjavuje príliš často. Polárnu žiaru zachytili na slovensko-maďarských hraniciach, taktiež prostredníctvom webovej kamery, a to v blízkosti Vyšehradu.
Južnejšie už polárna žiara pozorovaná nebola. Ak ste nemali to štastie polárnu žiary pozorovať, ďalšie výrony koronálnej hmoty môžu byť aktuálne na ceste.
Víkendový príval slnečných erupcií triedy X a M z hyperaktívnej slnečnej škvrny AR3663 pravdepodobne vymrštil nejaké úlomky smerom na našej Zemi a ak sa tak stalo, tak v najbližších dňoch je opäť šanca na ich pozorovanie. Budeme vás včas informovať.