Len deň predtým, ako sa počasie na Slovensku výrazne zhorší, sa nám nad hlavami môže odohrať veľké nebeské divadlo. Po západe slnka sa totiž môže ukázať polárna žiara. Kde?
Už noc na piatok, ale aj na štvrtok, priniesla slabú polárnu žiaru nad Slovensko. Niektorým sa ju aj podarilo zachytiť.
Ak ste medzi týchto šťastlivcov nepatrili, nezúfajte. Šancu dostanete aj dnes.
Dostupné dáta zatiaľ naznačujú príchod slnečného vetra a plazmy z Koronálnej diery. Takže kto bude trpezlivý, ten sa zrejme dočká odmeny.
Aj v uplynulú noc to totiž najskôr vyzeralo na fiasko. Viacerí na sociálnych sietiach uviedli, ako už balili svoju techniku, keď zrazu to prišlo. Odporúčame vám preto sledovať aplikácie, napr. AurorAlerts, ktorá vám v danom čase prezradí viac informácií aj v závislosti od lokality.
Ako sme spomenuli v úvode, dnešný deň je posledný pred tým, než k nám dorazí výrazné ochladenie. Nedorazia však len mrazy, ale aj oblačnosť a zrážky, v horských oblastiach môže napadnúť až 30 cm snehu.
Už noc na sobotu prinesie postupne od severu premenlivú oblačnosť. Práve tam sa už môžu vyskytnúť ojedinelé prehánky či občasný dážď.
Náš predpovedný model celkovej oblačnosti naznačuje, že najlepšiu šancu na pozorovanie budú mať obyvatelia na západe krajiny. Viac prezrádza aj naša videografika.
Polárna žiara, známa aj ako aurora borealis na severnej pologuli, je nádherný svetelný úkaz, ktorý vzniká vysoko v atmosfére Zeme. Tento jav sa objavuje, keď nabité častice zo Slnka – najmä elektróny a protóny – narážajú na atómy a molekuly v zemskej magnetosfére. Pri tejto interakcii sa uvoľňuje energia vo forme svetla, ktoré môže mať rôzne farby, najčastejšie zelenú, ružovú, fialovú alebo červenú.
Tento úkaz sa zvyčajne vyskytuje v oblastiach okolo magnetických pólov. Vidieť ho teda najčastejšie v severných častiach Kanady, Nórska, Islandu či Ruska.
V poslednom období sa však tento úkaz objavil aj nad Slovenskom, čo vyvolalo veľký záujem verejnosti. Tento nezvyčajný jav má súvislosť so zvýšenou slnečnou aktivitou.
Slnko prechádza približne jedenásťročným cyklom, počas ktorého sa jeho aktivita mení. V čase blížiaceho sa maxima tohto cyklu dochádza k častejším a silnejším slnečným erupciám a výronom koronálnej hmoty, ktoré vysielajú obrovské množstvo nabitých častíc smerom k Zemi. Ak sú tieto výrony dostatočne silné a namierené priamo na nás, môžu spôsobiť geomagnetické búrky, ktoré rozšíria viditeľnosť polárnej žiary aj do nižších zemepisných šírok, vrátane Slovenska.