Slovensko zažíva niekoľkotýždňové obdobie veľmi teplého počasia. Skorý nástup jari však robí záhradkárom a pestovateľom starosti. Už čoskoro sa totiž vrátia mrazy, ktoré im spôsobia škody na úrode.
Naša oblasť zažila veľmi teplú meteorologickú zimu. Postaral sa o to najmä február, ktorý na Slovensko priniesol veľmi vysoké teploty.
Českí meteorológovia už prišli s hodnotením len pred pár dňami skončenej meteorologickej zimy, pričom informovali, že išlo o druhú najteplejšiu zimu od sezóny 2006/2007. Aj zrážky prepisovali rekordy, keď priniesli historicky najvyššie úhrny.
Podobne na tom budeme aj na Slovensku, minimálne čo sa teplôt týka. Na podrobnejšie informácie si ale budeme musieť počkať do štvrtka, kedy je ohlásená prezentácia Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Skorý nástup jari prebudil prírodu zo zimného spánku. Už uprostred tretej februárovej dekády začali kvitnúť čerešne, či ďalšie stromy a rastliny. Táto skutočnosť však nepotešila záhradkárov a pestovateľov, ktorí vedeli, že keď sa vrátia mrazy, tak budú musieť počítať škody.
V stredu sa od Škandinávie nad Poľsko nasunie oblasť vyššieho tlaku vzduchu a po jej východnom okraji k nám prenikne chladný vzduch. Vplyv spomínaného chladného vzduchu, okrem výskytu búrok, pocítime aj prostredníctvom nočných teplôt. Predošlé noci boli totiž veľmi teplé, teploty neklesali k nule. To sa však už v najbližšiu noc zmení, keď teplomery v dolinách klesnú na 0 °C, alebo dokonca slabo pod ňu.
Od štvrtka sa ochladí ešte výraznejšie, a to aj cez deň. Kým doteraz denné teploty stúpali aj nad +18 °C (napr. v meste Malacky namerali v pondelok až +18,4 °C), vo štvrtok sa denné maximá očakávajú na úrovni od +6 °C do +11 °C.
Noc zo stredy na štvrtok prinesie ďalšie mrazy. V dolinách klesne teplota až na -6 °C.
Ešte chladnejšie budú potom nasledujúce noci. Od piatka rána sa oblačnosť zmenší, čo spôsobí ďalší pokles teplôt. Noc z piatka na sobotu prinesie minimá na úrovni -9 °C. Zmena nastane až na prelome starého a nového pracovného týždňa, kedy by sa malo opäť otepľovať.
Jarné mrazy predstavujú značné riziko pre poľnohospodárstvo a záhradníctvo. Pestovatelia musia poznať ich vplyv na vegetáciu a používať rôzne ochranné opatrenia na minimalizáciu škôd.
Mrznúť bude aj pri zemi, takže okrem stromov dôjde aj k poškodeniu rastlín. Čo môžu mrazy spôsobiť:
Návrat chladnejšieho, ba priam mrazivého počasia, tak záhradkárov a pestovateľov určite nepoteší. Je to však už každoročný trend, ktorému sa opäť nevyhneme.