Vzduch na Slovensku sa v najbližších dňoch znečistí v dôsledku vyššej koncentrácie saharského prachu. Kedy prach dorazí na Slovensko?
V najbližších dňoch sa očakáva zvýšená koncentrácia litometeorov a možný príchod saharského prachu do strednej Európy, vrátane Slovenska. Tieto javy môžu spôsobiť zníženú viditeľnosť a vytvoriť dojem, akoby svet bol zahalený v opare.
Nad Európou a severnou Afrikou sa formuje netypické rozloženie tlakových útvarov. Aktívna tlaková níž nad južným Španielskom, spolu s rozsiahlou tlakovou výšou nad Rumunskom sa postarajú o prílev teplého vzduchu, ktorý bude smerovať od Afriky, cez Stredozemné more do strednej Európy.
Tento prílev prinesie na Slovensko suché a mimoriadne teplé vzduchové hmoty, pričom teploty môžu dosiahnuť +18 až +20 °C, čo je o približne 10 až 13 °C viac, než je pre toto obdobie obvyklé.
Už dnešné teploty boli na Slovensku veľmi vysoké. Najteplejšie bolo o 15:00 h v Žihárci, kde sa teplota dostala až na +19,1 °C. Podobné teploty však boli aj v Hurbanove či v Žiari nad Hronom, kde bolo zaznamenaných rovných +19 °C.
Od zajtra nás tak čakajú ešte vyššie teploty, ktoré budú na súčasnú ročnú dobu až o viac ako 10 °C vyššie, ako je normál. V piatok by však mala teplota klesnúť práve v dôsledku zvýšenej koncentrácie litometeorov.
Litometeory sú zhluky pevných častíc, ktoré sa vždy vznášajú v zemskej atmosfére. Od piatku sa ich koncentrácia zvýši, čo obmedzí viditeľnosť a zníži maximálnu dennú teplotu.
Okrem toho podmienky nad severnou Saharou a aktuálna tlaková situácia naznačujú, že v najbližších dňoch môže nad Európu, vrátane Slovenska, postupne prenikať saharský prach. Jeho najväčšia koncentrácia by nad naším územím mala byť v pondelok a utorok, v dôsledku vývoja prúdenia vzduchu smerom od Sahary.
Túto možnosť potvrdzujú aj vedecké a numerické modely, ako napríklad model agentúry Copernicus, ktorý predpovedá zvýšenie znečistenia ovzdušia od piatku a soboty. Rovnako 72-hodinové prognózy regionálneho centra Svetovej meteorologickej organizácie naznačujú tendenciu hromadenia a presunu prachu smerom k nášmu regiónu.
Zvýšená koncentrácia litometeorov a saharského prachu môže spôsobiť zníženú viditeľnosť a vytvoriť dojem, akoby svet bol zahalený v opare. Je preto vhodné sledovať aktuálne meteorologické informácie a prispôsobiť svoje aktivity vonkajším podmienkam.