Na Slovensku sme zaznamenali už 3 tlakové vlny z explózie podmorskej sopky v Tichom oceáne a jedna zrejme dorazí o pár hodín. Či tento počet tlakových vĺn je konečný, je zatiaľ otázne.
Erupcia sopky Hunga Tonga ha'apai v Tichom oceáne, ku ktorej došlo v piatok večer, už niekoľkokrát vyslala tlakové vlny do celého sveta. Na Slovensku boli zaznamenané zatiaľ tri tlakové vlny, pričom tá posledná bola u nás zaznamená dnes ráno o 8.30 hod.
Dnešnú tlakovú vlnu zaznamenali aj naši českí susedia. „Ak ide naozaj o ďalší cyklus tlakovej vlny okolo Zeme, ako sa zatiaľ zdá, tak vlna by mala doraziť z opačného smeru popoludní okolo 14:30 hod.,“ informuje ČHMÚ.
To, či sa dočkáme ďalších tlakových vĺn, sa nedá s istotou teraz povedať. Cirkulácia tlakovej vlny okolo Zeme trvá 36 hodín.
Pre ilustráciu − počas erupcie sopky Krakatoa v roku 1883 zaznamenali niektoré stanice do 5 dní po erupcii až 7 tlakových vĺn. Táto tlaková vlna vtedy vykonala tri a pol cesty okolo našej zemegule.
Podľa výskumného fyzikálneho vedca Briana Brettschneidera z oblasti National Weather Service Aljaška bola táto podmorská erupcia sopky najväčšia na Zemi za posledných 30 rokov.
Brettschneider povedal, že popol vytvorený erupciou pravdepodobne spôsobí mierny chladiaci efekt na klímu. Vedec zároveň povedal, že tlaková vlna, ktorá sa šírila z erupcie, bola medzi sopečnými udalosťami jedinečná.
Na záver dodáme, že explózia má na konte už dve obete, ktoré sa v dôsledku vysokých vĺn utopili. Viac nájdete v článku TU.