Na Sibír dorazila zima a spolu s ňou aj výdatné sneženie. Ako vieme, túto jeseň vykazuje polárny vír znaky slabšieho prúdenia a masa chladného vzduchu nad Sibírom môže ešte viac oslabiť celkový vývoj polárneho víru počas zimy. Čo to presne znamená a ako to ovplyvní tohtoročnú zimu?
S príchodom jesene sa polárne oblasti začínajú viac a viac ochladzovať. Severný pól dostáva čoraz menej slnečnej energie a zima tu zvyčajne začína skôr − a v týchto dňoch už dorazila aj na Sibír.
Zároveň sa od jesene nad severným pólom vytvára polárny vír, ktorý však tento rok vykazuje znaky slabšieho prúdenia. Poveternostné vzorce tak môžu ovplyvniť polárny vír vybudovaním rozsiahlej snehovej pokrývky nad Sibírom.
Viaceré štúdie dokázali, že rozsah snehovej pokrývky v októbri na Sibíri oslabuje stratosférický polárny vír v neskoršom období, ako upozorňuje aj portál Severe Weather Europe.
V dôsledku snehovej pokrývky sa nad regiónom môže vyvinúť silnejší zimný vysokotlakový systém. Potom táto silnejšia oblasť vysokého tlaku ovplyvňuje polárny vír, pretože posiela viac vertikálnej energie do stratosféry, uvádza ďalej špecializovaný portál.
Slabší polárny vír prirodzene znamená slabšiu polárnu cirkuláciu a väčšiu šancu prepuknutia studeného vzduchu nad Spojenými štátmi a Európou počas zimy. Zjednodušene povedané, čím slabší polárny vír, odborne polar vortex, tým môžu byť zimy v Európe a USA chladnejšie.
Aktuálne už nad Sibírom zaznamenávame viac sneženia ako zvyčajne. Nižšie uvedený graf ukazuje, že rozsah snehovej pokrývky v Eurázii je o niečo viac ako 10 miliónov štvorcových kilometrov, čo je nadpriemerné množstvo pre toto ročné obdobie a je tretie najvyššie za posledných 20 rokov.
Do konca mesiaca zostávajú ešte dva týždne, no pri pohľade na 7- až 11-dňovú predpoveď tlakovej anomálie môžeme vidieť ďalšie výrazné sneženie na Sibíri.
Toto sneženie môže teda oslabiť a narušiť polárny vír a polárnu cirkuláciu. Ak poláry vír vstúpi do zimy v slabšom stave, čo sa aktuálne deje, je náchylnejší na úplný kolaps. Keď tlakové systémy zosilnejú a viac energie ide nahor do stratosféry, môže sa dosiahnuť bod, kedy sa polárny vír môže úplne zrútiť.
To sa nazýva náhle stratosférické otepľovanie (SSW) a znamená silné otepľovanie stratosféry a následný kolaps polárneho vortexu.
Ak by k tomuto scenáru došlo, tak do USA alebo častí Európy by zatiekla masa chladného vzduchu, ktorá by prinesla výrazné ochladenie a sneženie. Kam presne A kedy by arktický vzduch zatiekol, sa teraz nedá predpovedať. Aktuálny vývoj však budeme sledovať naďalej a o všetkom včas informovať.