Na potrubí Nord Stream 1 objavili krátery. Stále sa nevie, kto stojí za poškodením

Dominik Cenkner

K poškodeniu plynovodov Nord Stream 1 a 2 došlo ešte v septembri. Odborníci ich však ešte stále skúmajú. Medzitým sa jednotlivé strany vzájomne obviňujú, kto stojí za týmito problémami.

Najnovšie informácie o situácii priniesol Nord Stream AG, prevádzkovateľ ruského plynovodu Nord Stream 1. Ten sídli vo Švajčiarsku. 

V stredu 2. novembra oznámil, že dokončil prvé zhromažďovanie údajov v mieste poškodenia potrubia na linke 1 vo švédskej výhradnej ekonomickej zóne. Odhalil pritom „technogénne krátery“.

„Podľa predbežných výsledkov obhliadky miesta poškodenia sa na morskom dne vo vzdialenosti asi 248 metrov od seba našli technogénne krátery s hĺbkou tri až päť metrov,“ uvádza sa v správe.

Kto stojí za poškodením?

Do debaty o tom, kto stojí za masívnym poškodením plynovodom, ktoré bolo vidieť až z vesmíru, vstúpila už aj ruská strana. Ruské ministerstvo obrany v sobotu 29. októbra uviedlo, že personál britského námorníctva vyhodil do vzduchu plynovody Nord Stream, čo je podľa Londýna nepravdivé tvrdenie.

Zatiaľ čo Rusko prišlo s konkrétnym obvinením, západ je stále zdržanlivý. Švédsko a Dánsko dospeli k záveru, že štyri úniky plynu na potrubiach Nord Stream 1 a 2 spôsobili výbuchy, ale neuviedli, kto môže byť za ne zodpovedný. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil poškodenie potrubí za sabotáž.

Vplyv na životné prostredie

Vzhľadom na to, že nevysvetlené uvoľňovanie plynu vyvoláva vážne pochybnosti o vplyve incidentu na životné prostredie, bol na charakterizovanie úniku plynu, povolaný súbor doplnkových satelitov na pozorovanie Zeme s optickými a radarovými zobrazovacími prístrojmi.

Ako plyn pod tlakom unikal cez prasknuté potrubie a rýchlo sa pohyboval smerom k morskej hladine, veľkosť bublín plynu sa so znižovaním tlaku zväčšovala. Po dosiahnutí hladiny veľké plynové bubliny narušili morskú hladinu nad miestom prasknutia potrubia. Znaky bubliniek plynu na morskej hladine možno z vesmíru pozorovať niekoľkými spôsobmi.

Vzhľadom na pretrvávajúcu oblačnosť nad oblasťou bolo získavanie snímok z optických satelitov veľmi náročné. Snímky s vysokým rozlíšením zachytené družicami Pléiades Neo a Planet, ktoré sú súčasťou programu misií tretích strán ESA, ukázali narušenie morskej hladiny v rozsahu od 500 do 700 m.

Viac sme vám priniesli aj v samostatnom článku. Nájdete ho po kliknutí TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
2 °C / -8 °C
Dobroslav
Zajtra
Skoro jasno
6 °C / -4 °C
Kristína
Piatok
Skoro jasno
6 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Jasno
8 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Jasno
8 °C / -5 °C
Drahomíra
Pondelok
Jasno
7 °C / -6 °C
Dalibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd