Z USA dnes úspešne vyštartovala raketa Falcon 9, ktorá na našu obežnú dráhu vyniesla spolu 30 satelitov spoločnosti Space X. Medzi nimi bola aj jedna špeciálna družica.
Raketa Falcon 9 dnes úspešne vyniesla do vesmíru 30 satelitov rôznych firiem, napríklad na sledovanie námornej, pozemnej a leteckej dopravy alebo na poskytovanie dát pre dlhodobé predpovede počasia.
Dnešná misia, nazvaná Bandwagon-2, je druhou v programe Bandwagon. Prvý štart v rámci tohto programu sa odohral tento rok v apríli a vynesená pri ňom bola desiatka družíc pre rôznych zákazníkov.
Medzi týmito 30 satelitmi bola aj jedna špeciálna družica LASARsat, ktorú navrhli českí stredoškoláci, informujú České noviny.
Pätica českých stredoškolákov v apríli uspela vo finále v ústredí americkej vesmírnej agentúry NASA v Houstone, konkrétne v kategórii kozmonautika a letectvo na medzinárodnej súťaži Conrad Challenge. Túto súťaž založila Nancy Conradová, manželka zosnulého Peta Conrada, tretieho človeka na Mesiaci.
Mladým talentovaným Čechom sa podarilo uspieť v konkurencii viac ako 2 000 tímov. Tento mimoriadny medzinárodný úspech ocenil aj premiér Petr Fiala, s ktorým študenti okrem iného diskutovali o prípadnom ďalšom využití ich nápadu.
Českí študenti prišli s nápadom, ako za pomoci lasera na diaľku opraviť nefunkčné družice, a znížiť tak množstvo kozmického odpadu.
Satelit má podobu kocky o hrane 10 centimetrov. Ide o CubeSat 1U, ktorý je napriek svojej veľkosti doslova napchatý vedeckými prístrojmi.
Kozmický odpad je veľkým problémom súčasnej kozmonautiky. Drobných čiastočiek vzniknutých pri zrážkach družíc je totiž čoraz viac a zatiaľ nemáme žiadne riešenie, ktoré by fungovalo v praxi. Úlomky totiž ohrozujú kozmické misie, iné družice a dokonca aj ľudské posádky vesmírnych staníc.
Študenti však vymysleli spôsob, ako laserom odstrániť časť materiálu na povrchu úlomku, ktorá môže tento úlomok spomaliť a naviesť späť do atmosféry, kde bezpečne zhorí. Takéto riešenie pochopiteľne vyžaduje silný laser a presný zameriavací systém, spresňuje portál VTM.
Táto družica bola dnes vyslaná do vesmíru, kde sa bude testovať jej funkčnosť.