Na neznámu chorobu už zomrelo viac ako 50 ľudí. Čo vedcov znepokojuje, je fakt, že vo väčšine prípadov nastala smrť približne 48 hodín po nástupe príznakov. Miestni lekári majú podozrenie, že zdrojom choroby môžu byť zvieratá.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pozorne sleduje situáciu v Konžskej demokratickej republike, kde na neznámu chorobu zomrelo už viac ako 50 ľudí
Podľa africkej pobočky WHO sa choroba prvýkrát objavila v meste Boloko na severozápade republiky, informuje agentúra AP.
Tri deti tu zomreli po zjedení netopiera do 48 hodín od nástupu príznakov hemoragickej horúčky. Od 21. januára bolo zaznamenaných 419 infekcií, z ktorých 53 skončilo smrťou.
Vo väčšine skúmaných prípadov nastala smrť dva dni po nástupe symptómov, medzi ktoré patrí horúčka, vracanie a vnútorné krvácanie.
Serge Ngalebato, riaditeľ nemocnice Bikoro, pre agentúru AP povedal, že „je to veľmi znepokojujúce“.
9. februára testovali vzorky odobraté 13 ľuďom v Národnom ústave biomedicínskeho výskumu v Kinshase.
Analýza neodhalila prítomnosť vírusu Ebola ani žiadne iné bežné hemoragické horúčky. Niektoré vzorky boli infikované maláriou. Podľa miestnych lekárov môžu byť zdrojom ochorenia zvieratá.
Prenos zoonotických chorôb na ľudí v oblastiach, kde sa bežne konzumujú divé zvieratá, je už dlho zdrojom obáv.
Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2022 oznámila, že počet podobných hromadných ochorení v Afrike vzrástol za posledných 10 rokov o viac ako 60 %.
Minulý rok zomreli desiatky ľudí v inej časti Konžskej demokratickej republiky na záhadnú chorobu, ktorá vyvolala príznaky podobné chrípke. Potom sa zistilo, že ide pravdepodobne o maláriu.